Ana Sayfa / Güzellik / Salatalık İle Sivilce Tedavisi

Salatalık İle Sivilce Tedavisi

Salatalık sivilce sorunu için ideal bir besin. Salatalığın içerisinde yer alan vitamin ver mineraller sayesinde insan vücuduna büyük fayda sağlar. Aynı zamanda cilt bakımı için de çok sık kullanılan malzemeler arasında yer alır. Salatalık özellikle cilt yüzeyinde farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelen sivilcelerin tedavisinde çok etkili ve başarılı sonuçlar elde eder.

Salatalığın Faydaları

Salatalık yaz mevsiminde insan vücudunu serinleten ve ferahlatan etkiye sahip bir besin. Salatalık aynı zamanda sivilce tedavisinde çok sık olarak kullanılan bir malzeme. Salatalığın diğer faydaları ise,

Su: Salatalığın içeriğinde yoğun oranda su bulunur. Salatalığı maske şeklinde kullandığınız zaman, cildin nem dengesini ayarlar, kuruluğunu giderir. Kaşıntı ya da pullanma gibi cildin çok kuru olmasına bağlı olarak meydana gelen cilt rahatsızlıklarını tedavi eder.

A Vitamini: Salatalığın yapısında yüksek oranda A vitamini bulunur. A vitamini ise cilt yapısında yeni hücre oluşumunu sağlar ve aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan özelliğine sahip. Bu sayede cilt yüzeyinde meydana gelen sivilceleri kısa bir süre içerisinde tedavi eder.

B1 Vitamini: B1 vitamini cildin hücre yenilenmesi açısından çok gerekli olan bir besin. B1 vitamini sayesinde cildin yaşlanma etkilerini geciktirir ve cilt yüzeyinde anti-aging etkisi oluşturur. Aynı zamanda egzama ve sedef gibi iltihaplı cilt hastalıkların belirtileri arasında yer alan kuruluk, kaşıntı gibi sorunları hafifletir.

C Vitamini: Salatalığın içerisinde yer alan C vitamini sayesinde, cildi serbest radikallere karşı tam ve güçlü bir koruma sağlar. Aynı zamanda oksidadif stresi önler ve cildin erken bir zamanda yaşlanmasını engeller.

Biotin: Salatalığın içerisinde belirli bir oranda biotin maddesi bulunur. Biotin maddesinin cilt yapısında eksik olması durumunda egzama, mantar ve sedef gibi iltihaplı cilt hastalıklar ortaya çıkar. Bu nedenle salatalık birçok cilt hastalıklarına karşı cilt yapısını korur.

Salatalık İle Sivilce Tedavisi Çeşitleri

Salatalık gibi önemli bir besinin içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunur. Bu sayede en önemli cilt sorunları arasında yer alan sivilceyi doğal bir şekilde tedavi eder. Salatalık aynı zamanda cilt yüzeyinde sivilce oluşumunu uzun süre engeller. Salatalık ile yapacağınız doğal maskeler:

1. Salatalık ve Limon Suyu Maskesi

Sivilce Tedavisi

Salatalığı sivilce tedavisinde kullanmak için gerekli olan malzemeler, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 adet salatalık. İlk olarak küçük bir kasenin içerisinde salatalığın kabuklarını soymadan, rendeleyin ve daha sonra içerisine limon suyunu ilave edin. Temiz bir pamuk yardımıyla cildinizin daha çok sivilce olan kısmına uygulayın. Salatalık maskesini cildinizde yaklaşık olarak 50 dakika boyunca bekletin ve bu süre sonunda cildinizi ılık bir suyla temizleyin. Salatalık maskesini sivilcelerden kurtulmak için düzenli bir şekilde haftada 1 ya da 2 kere uygulayabilirsiniz. Eğer cilt yüzeyinde sivilce daha kısa sürede çıkıyorsa, uygulama süresini azaltabilirsiniz.

2. Salatalık ve Yoğurt Maskesi

Sivilce Tedavisi

Cildinize salatalık ile sivilce maskesi yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler, 1 yemek kaşığı sade yoğurt ve orta boy salatalık. İlk olarak salatalığı yıkayın ve kabuklarını soyun. Daha sonra salatalığı rondo ile parçalayın ve içerisine yoğurt ilave edin. Salatalık püre haline gelinceye kadar karıştırın ve daha sonra sonra cildinize bir pamukla özellikle sivilcenin bulunduğu kısma sürün. Salatalık maskesini cildinizde 15 dakika boyunca bekletin ve bu süre sonunda sonra cildinizi ılık suyla temizleyin. Salatalık maskesini düzenli olarak her hafta 2 ya da 3 kere tekrarlayabilirsiniz. Salatalık maskesi sayesinde hem cilt yüzeyi sivilcilerden hem de sivilce nedeniyle meydana gelen kızarıklıktan kurtulursunuz.

3. Salatalık ve Aloe Vera Maskesi

Sivilce Tedavisi

Sivilcelerden doğal bir şekilde kurtulmak istiyorsanız, düzenli bir şekilde salatalık maskesi yapabilirsiniz. Salatalık maskesi için ihtiyacımız olan malzemeler ise, 1 yemek kaşığı aloe vera jeli ve orta boy yarım salatalık. İlk olarak salatalıkların kabuklarını soyun ve salatalığı rondodan geçirin. Daha sonra içerisine aloe vera jelini ilave edin ve iyice karıştırın. Macun kıvamını elde ettikten sonra cildinize pamuk yardımıyla, masaj yaparak sürün. Salatalık maskesini yaklaşık olarak cildinizde 20 dakika boyunca bekletin ve bu süre sonunda ise bol su ile cildinizi temizleyin. Salatalık maskesini yarar sağlamanız açısından her hafta düzenli bir şekilde 2 ya da 3 kere tekrarlayabilirsiniz.

4. Salatalık ve Yulaf Ezmesi Maskesi

Sivilce Tedavisi

Sivilce oluşumunu engellemek ve sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesini sağlamak için salatalık maskesini cildinize uygulayabilirsiniz. Salatalık maskesi için gerekli olan malzemeler ise yarım orta boy salatalık, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 1 yemek kaşığı bal. İlk olarak salatalıkların kabuklarını soyun ve rondodan geçirin. İçerisine yulaf ezmesini de ilave ederek püre kıvamına getirin. Daha sonra içerisine bal ilave ederek, iyice karıştırın. Cildinize bir pamuk yardımıyla sürün ve yaklaşık olarak 15 dakika boyunca bekletin. Bu süre sonunda cildinizi soğuk suyla yıkayın. Salatalık maskesini sivilcelerden kurtulmak için düzenli olarak her hafta 2 kere yapabilirsiniz. Düzenli olarak salatalık maskesini yaptığınız zaman, cildin gözenekleri temizlenerek, sivilce oluşumuna engel olur. Aynı zamanda cilt yüzeyinde meydana gelen kızarıklığı azaltır.

5. Salatalık ve Badem Yağı Maskesi

Sivilce Tedavisi

Salatalık maskesini sivilce tedavisinde kullanmak için yarım salatalığın kabuklarını soyun ve rondodan geçirin. Daha sona içerisine 2 tatlı kaşığı badem yağını ilave edin ve bir süre karıştırın. Bir pamuk yardımıyla cildinize sürün. Cildinizde 10 dakika beklettin. Bu süre sonunda cildinizi soğuk suyla yıkayın. Salatalık maskesini düzenli olarak her hafta 2 ya da 3 kere yapabilirsiniz.

Salatalık Maskesi Nasıl Kullanılır?

Genel olarak salatalık cilt yüzeyinde herhangi bir sorun oluşmasına neden olmaz. Ancak salatalık maskesinin içerisinde yer alan diğer malzemelere karşı alerjiniz olabilir. Bu nedenle diğer malzemeler karşı alerji testi yaptırmanız gerekir. Alerji testin, salatalık maskesinden bir miktar alarak cildinizin küçük bir kısmına sürebilirsiniz. Böylece vücuduna alerjik bir reaksiyon olup, olmadığının kontrolünü sağlayabilirsiniz. Salatalık maskesini cildinize sürüp, 15-20 dakika boyunca bekletin. Eğer cilt yüzeyinde herhangi bir kızarıklık, pullanma ve tahriş gibi sorunlar meydana gelirse, salatalık maskesini kullanmayın. Diğer farklı içeriğe sahip olan salatalık maskesini kullanabilirsiniz. Salatalık maskesinden yüksek düzeyde fayda elde etmek için düzenli olarak her hafta 2 ya da 3 kere cildinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede sivilcelerden kısa bir sürede kurtulabilirsiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir