Ana Sayfa / Diyet / Şeker Hastalığı Diyeti

Şeker Hastalığı Diyeti

Diyabet Diyeti

Şeker hastalığı tedavisinde yapılması gereken uygulamalar sağlıklı bir beslenme programı ve diyettir. Diyabetliler genel olarak şeker hastası olduklarını kabul etmeyerek diyet yapmak istemezler. Şeker hastalığına sahip olan bireylerin beslenme programı; yaşam tarzı, yaşı, kilosu, boyu, kullandığı ilaç, insülin tipi ve insülinin oranı, düzenli olarak yaptığı fiziksel aktivite ve beslenme düzeni göz önüne alınarak hazırlanır. Bu nedenle her şeker hastasına aynı diyet listesi hazırlanarak, hastadan bu diyet listesini uygulaması beklenmez. Her şeker hastasının diyet listesi kişisel verilerine göre farklı olarak hazırlanmaktadır. Ama her şeker hastasının diyet listesinde temel olan birtakım uygulamalar bulunmaktadır. Mesela şeker hastaları için hazırlanan diyet listesinde önerilen miktarın dışına çıkarsanız birtakım sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Eğer belirlenen orandan daha fazla yemek yerseniz kan şekeriniz artar. Eğer belirlenen orandan çok daha az yemek yerseniz kan şekeriniz buna bağlı olarak düşer.

Her iki durumda da diyabet kontrolü bozukluğu ortaya çıkar. Bu nedenle her gün düzenli olarak yenilmesi gereken oranın dışına çıkılmamasına çok dikkat etmek gerekmektedir. Şeker hastalarının yediği yemekler, kullandıkları ilaç ve yaptıkları egzersizler arasındaki denge, diyabet kontrolünde etkili bir role sahip olmaktadır. Şeker hastaları için uygulanan diyetlerdeki en önemli faktör her gün yenilmesi gereken miktardaki besinin, her gün aynı saatte tüketilmesi gerekmesidir. Her gün düzenli olarak aynı zamanda yenilmesi gereken yemeklerde öğün atlamamak gerekmektedir. Besin seçimi de aynı şekilde kan şekerini olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Öğün atladığınız ya da gecikme yaşandığı öğünlerde kan şekerinizin değeri olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Aynı zamanda her gün düzenli olarak su dengesini tamamlamak amacı ile en az iki litre su içmeleri gerekmektedir.

Şeker Hastalığı Diyeti

isvec-diyeti

Uzmanlar şeker hastalarının yaşı, cinsiyeti, kilo ve kullandığı ilaçlar gibi birtakım özelliklere dayanarak diyet listesi hazırlamaktadırlar. Bu diyet listeleri herkes için geçerliliği olan bir özelliğe sahip değildir. Bir şeker hastası, başka bir şeker hastasının diyet listesini uygulayamaz. Şeker hastalığı diyetinin ana kuralı, her gün düzenli olarak yenilmesi gereken ana ve ara öğünleri tam zamanında, geciktirmeden uygulanmasıdır. Şeker hastalığı diyeti yapan bireylerin özellikle ana ve ara öğünlerin hiçbirini atlamadan gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Öğünleri geciktirir ya da atlarsanız bu sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkileyerek, kan şekerinin azalmasına ya da artmasına neden olacaktır.

Şeker hastalığına sahip olan bireylerin diyet yaparken dikkat etmeleri gereken bir diğer faktör ise su dengesinin sağlanmasıdır. Her gün en az on bardak, yani toplamda iki litre suyu mutlaka içmeniz gerekmektedir. İçecek olarak ilk başta suyu tercih etmeniz sağlığınız açısından size büyük yarar sağlayacaktır. Şeker oranı yüksek olan içecekler, gazlı içecekler, meyve şerbetleri, meyveli maden suları, sıcak çikolata, salep, boza ve hazır meyve sularından kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle hazır meyve suyu tüketmek yerine taze meyve yemeyi tercih edin. Bu içecekler kalori alımını arttırmanın yanı sıra insan sağlığını da çok olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Çay ve kahve tüketiminiz çok fazla ise, bunu da dengelemenizde yarar vardır. Çay, kahve ve bitki çaylarını belirli bir oranda şekersiz olarak tüketmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

diyet-duzenlemeleri-saglikli-kilo-almaŞeker hastalığına sahip olan bireylerin diyet yaparken alkol kullanmamaları özellikle tavsiye edilmektedir. Alkolün her çeşidinden uzak durmanız gerekmektedir. Alkolün hem besleyici herhangi bir değeri bulunmamakta hem de insan sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle hiçbir diyet listesinde alkol bulunmamaktadır. Şeker hastalarının ayrıca alkole dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü alkol şeker hastalarını çok daha olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Olumsuz etkilerini kısa süre içerisinde göstermektedir. Alkol şeker hastalığına sahip olan bireylerde ağır hipoglisemi rahatsızlığına neden olmaktadır ve alkol aynı zamanda vücudun hipoglisemiden çıkmasını da geciktirmektedir. Şeker hastalığı diyetinde dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise yağ ve şeker içeriğine yüksek oranda sahip olan besinlerdir. Mesela pasta, kek, kurabiye, bisküvi, börek, çörek, helva ve diğer şekerli tatlıları hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmektedir. Çünkü hem kalori olarak çok yüksek bir orana sahiptir hem de sizin kısa süre sonra tekrar acıkmanıza neden olacaktır. Uzun süreli bir tokluk yaşamanıza tamamen engel olmaktadır.

Yemek olarak daha çok fırın yemeklerini ya da haşlama şeklinde yapılan yemekleri tercih etmeniz gerekmektedir. Bol yağda kızartılmış olan sebze, et, hamur, ve patates gibi yiyeceklerin hayatınızda bulunmaması gerekmektedir. Fazla yağlı yapılan yemekler sağlığınızı çok olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Şeker hastalığı diyetini uygulayacak olan bireylerin dışarıda sağlıksız koşullarda yapılan yiyecekleri kesinlikle tüketmemeleri gerekmektedir. Hazır dondurulmuş yiyecekler, beyaz ekmek, bisküvi, kek ve krakerleri hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmektedir. Zararları kanıtlanmış olan beyaz ekmek tüketmek yerine, çavdar, tam tahıllı ve kepekli ekmekleri tercih edebilirsiniz. Tahıl içerikli ekmekler sizin hem sağlıklı bir karbonhidrat almanızı sağlayacak hem de vücudunuza enerji sağlamada yardımcı olacaktır.

Şeker Hastalığı Diyetinde Yenilmemesi Gereken Besinler

diyetten-vazgecmek

  • İlk olarak şeker hastalığı diyetinde belirli bir oranda et, tavuk ve balık tüketimi yapılması gerekmektedir. Ama et tüketirken tavuğun derisini, yağlı organlarda bulunan etleri, sakatatları, şarküteri ürünleri arasında yer alan salam, sucuk, sosis, kavurma ve pastırma gibi ürünlerden kesinlikle uzak durulması ve tüketilmemesi gerekmektedir. Bu tür ürünlerin hangi etlerden yapıldığı, hangi koruyucu madde kullanıldığı bilinmediği için hiçbir uzman tüketimini tavsiye etmemektedir. Bir diğer tüketilmemesi gereken besin ise tuzdur. Tuzun oranını azaltabiliriz.
  • Katı yağ tüketiyorsanız eğer bu ürüne de son vermeniz gerekmektedir. Özellikle katı yağlar, iç yağı, kuyruk yağı ve margarinin tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Tereyağını da belirli bir oranda, doktorunuzun belirlediği bir oranda tüketmeniz gerekmektedir. Eğer yağ kullanacaksanız kullandığınız oranı azaltarak, daha az yağ tüketimine katkıda bulunun. Bitkisel yağlar ve margarin gibi yağ grubundaki besin maddeleri şeker, nişasta ve proteinden çok daha fazla bir oranda kaloriye sahiptir. Bu nedenle kullandığınız tüm yağların oranını azaltarak enerji tüketimini, şişmanlık riskini ve aynı zamanda şeker hastalığı için olumsuz bir etki ortaya çıkmasını engellemiş olmaktasınız. Düzenli olarak her gün yağ tüketiminin belirli bir oranda azaltılması sonucunda kalın bağırsak, meme kanseri ve aynı zamanda prostat gibi hastalıklara yakalanma riski de azalmaktadır. Doymuş yağ türleri oda sıcaklığında katı halde bulunurlar ve ette, süt ürünlerinde, margarinlerde belirli bir oranda bulunmaktadır. Doymuş yağların azaltılması damar sertliği ve kalple ilgili birtakım hastalıkların ortaya çıkma riskini de en aza indirecektir. Her açıdan güvenilir bir besin maddesi olan zeytinyağını her yemekte, her salatada kullanabilirsiniz. Zeytinyağının kalorisi yüksek olduğu için kullanırken küçük miktar halinde kullanmaya dikkat edin.
  • Şeker hastalığına sahip olan bireylere uygulanan diyet listesinde bulunması gereken önemli bir besin maddesi olan kuru baklagillere de sıklıkla yer verilmesi gerekmektedir. Çünkü kuru baklagillerin hem kalorisi düşüktür hem de insan sağlığı açısından çok faydalıdır. Akdeniz tipi beslenme modelinde olduğu gibi kuru baklagillere, sebze ve meyveye, balığa, zeytinyağına bu diyette yer verilmesi gerekmektedir. Bunlar her gün düzenli olarak bir ana öğünde tüketilmesi gereken besinlerdir. Haftada en az birkaç öğünde balık, tavuk ve yumurta tüketilmesi ısrarla tavsiye edilmektedir. Kırmızı etin haftada iki ya da üç kere tüketilmesi uygun görülmektedir. Tüm meyve ve sebzelere her öğünde yer vermeye özen gösterin. Çorbanın da çoğu öğünlerde bulunması gereken bir besin kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Yüksek glisemik indeksi oranına sahip olan pirinci tüketmek yerine, bulgur pilavını tercih edebilirsiniz.

spor-diyet

  • Şeker hastalığına sahip olan bireyler için uygulanması gereken bu diyette her bulduğunuzu yememeniz gerekmektedir. Bu kural her diyet için de geçerli olmaktadır. Beslenme alışkanlığı bireyin daha önce yapmış olduğu, kalıplaşmış bir aktivitedir. Özellikle düşük oranda karbonhidrat, yüksek oranda protein ve faydalı yağlar tüketiyorsanız, doğru bir beslenme şekline sahipsiniz demektir. Nişasta, ekmek, pirinç, makarna, tahıl gevrekleri, patates ve kuru baklagillerde yüksek bir oranda bulunmaktadır. Doğal şekeri daima sebze ve meyvelerden elde etmeye çalışın, yapay tatlandırıcılarla hazırlanmış olan tatlıları tüketmemeye özen gösterin. Doğal ürünler, yani sebze ve meyveler çok iyi bir enerji, vitamin ve mineral kaynağıdır, tüketildikten uzun bir süre kadar acıkmazsınız, uzun süre tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olur. Margarin, tereyağı, sıvı yağ, et, süt ürünleri ve peynir belirli bir oranda yağ içermektedir. Bu nedenle bu besin kaynaklarını tüketirken az bir oranda tüketmeye özen gösterin.
  • Şeker hastalığına sahip olan bireyler düzenli olarak hap ve insülin iğnesi kullanmak zorundadırlar. Bu tedavi sürekli olmasına rağmen diyet bu tedavinin en önemli parçasıdır, bu nedenle diyet yapmaktan vazgeçmemeniz gerekmektedir. İnsan vücudunda bulunan kan şekeri karbonhidrat ürünlerinin tüketilmesi sonucunda yükselmektedir. Yağın kalorisi çok yüksek olması sizi şişmanlatmaktadır. Bu nedende şişman olan bir şeker hastasının diyetinde yağ oranının çok fazla azaltılması gerekmektedir. Karbonhidratlı besinlerin kontrollü ve az bir porsiyon şeklinde tüketilmesi gerekmektedir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir