Ana Sayfa / Güzellik / Selülitlerden Daha Hızlı Kurtulmak İçin Bilmeniz Gereken 7 Şey

Selülitlerden Daha Hızlı Kurtulmak İçin Bilmeniz Gereken 7 Şey

Kadınların büyük bir kısmının rahatsızlık duyduğu ve zaman zaman özgüven eksikliğine bile sebep olabilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilen selülitlerden kurtulmak mümkün. Selülitlerden nasıl kurtulmak gerektiğine gelmeden önce selülitin ne olduğunu ve nasıl ortaya çıktığını bilmekte fayda var.

Bölgesel bir yağlanma çeşidi olan selülit, vücudunuzun diğer kısımlarında meydana gelen yağlanmalardan çok da farklı bir yapıda değil. Selülitlerin oluşmasına sebep olan en büyük faktörlerden birisi de yağlanmanın oluştuğu bölgede yer alan kasların zayıflaması ve yok olmaya yüz tutacak hale gelmesi. Ne zamanki o bölgelerdeki kaslar ciltte daha alt tabakalara doğru itiliyor, işte tam o zaman selülit yüzeyi ele geçirmeye başlıyor. Peki, yüzeyi ele geçiren ve sizi rahatsız etmeye başlayan selülitlerden nasıl kurtulursunuz?

1. Krem ya da losyon kullanmak çok işe yaramaz

Bu yazıyı okuduktan sonra selülitlerden kurtulmak için kullandığınız losyon ve kremleri vücudunuza uygulamayı bırakın. Losyonların ve kremlerin cildin onarımı konusunda faydalı bir etkisi bulunuyor ama selülite sebep olan temel kısım derinin çok altında olduğu için bu losyonların ve kremlerin işe yaraması pek mümkün görünmüyor.

2. Masajlar ve spa terapilerinin selülite etkisi yok

Yapılan birçok araştırma ortaya koydu ki; çoğu kadının selülitlerden kurtulmak için denediği masajların ve spa terapilerinin amaca doğrudan hizmet eden bir faydası yok. Spa ve masaj uygulamaları cebinizden çok fazla para çıkmasına ve sizin selülitlerden kurtulmak konusunda boş yere umutlanmanıza sebep olmak dışında pek de işe yaramayacak gibi görünüyor.

3. Selülit genetik alt yapıya sahip değil

Kimileri selülitin genetik bir alt yapıya sahip olduğuna ve ne yaparsa yapsınlar bu selülitlerden kurtulamayacaklarına inandıkları için selülitleri yok etmek için hiçbir çaba göstermezler. Gelgelelim selülitin hiçbir genetik alt yapısı olmadığı gibi doğru yöntemlerle yeterli eforu sarf etmeniz halinde onlardan kurtulmanız mümkün.

4. Selülitten kurtulmak için yaş sınırı bulunmuyor

Yukarıda da anlattığımız gibi selülitler kas kaynaklı bir çeşit cilt problemi olarak karşımıza çıktıkları için yaşınız kaç olursa olsun kaslarınızı kuvvetlendirmek koşuluyla onlardan kurtulabilirsiniz. Eğer selülitli bölgeler için özel olarak hazırlanan bölgesel kas egzersizlerine gerekli özeni gösterip bu egzersizleri düzenli bir şekilde yaparsanız hem var olan selülitleri yok edebilirsiniz hem de gelecekte selülit problemiyle karşılaşma ihtimalinizi azaltırsınız.

5. Farkındalık önemli

Selülitlerden kurtulmak için çalışmalara başladıysanız hangi aşamaya geldiğiniz konusunda farkındalığa sahip olmanız son derece önemli bir nokta. Haftanın bir günü düzenli olarak selülitlerinizin son durumunu inceleyerek ve tartılarak ne kadar aşama kat ettiğinizi görebilirsiniz.

6. Düzenli çalışmak en büyük anahtar

Selülitlerden daha hızlı ve daha kolay kurtulmak istiyorsanız tek yapmanız gereken uyguladığınız yöntemi düzenli olarak sürdürmek. Sıkılsanız da, diğer işler yüzünden zaman sıkıntısı çekseniz de kendinizi biraz zorlayarak uygulamaları düzenli olarak takip edin ve mutlu sona ulaşın.

7. Bedenin alt bölgesindeki kasları çalıştırmak gerekiyor

Alt bacak, karın, basen ve üst bacak kaslarını çalıştırmaya yönelik aeorobik, step ve fitness egzersizleri ile sadece kaslarınızı çalıştırmakla kalmıyorsunuz, aynı zamanda selülitlerden de kurtulabiliyorsunuz. Eğer siz de selülitli bölgelerden şikayetçiyseniz doğrudan bir şekilde söz konusu bölgeler için germe, esneme ve kaldırma egzersizleri yaparak daha hızlı sonuca ulaşabilirsiniz.

Aşağıda sizlere selülitlerden daha hızlı kurtulmak için evde kolayca uygulayabileceğiniz birkaç egzersiz sıraladık:

Ters adım egzersizi

İlk olarak iki elinizde de orta ağırlıkta birer ağırlık olsun ve bu ağırlıkları tutarak ayakta, bir ayağınızın diğer ayağınızdan bir ayak boyu önde olacağı şekilde duruş pozisyonu alın.

Daha sonra sağ bacağınızı dik açı oluşturacak biçimde öne, diğerini ise arkaya doğru atın ve bu noktada sırtınızın dik durumda olmasına özen gösterin.

Birkaç saniye o pozisyonda durduktan sonra ise öteki bacağınızla aynı hareketi tekrar uygulayın. Eğer ki basen bölgenizde bir gerilme hissi yaşadıysanız hareketi doğru biçimde yaptınız demektir.

Her bacak için bu hareketi 15’er defa tekrarlayabilirsiniz. Birer dakikalık aralar halinde üç set şeklinde gün içerisinde hareketleri tamamlamanızı tavsiye ediyoruz. Hareketi iki günde bir kez yaparak ikinci haftanın başı ile ufak sonuçlar alabilirsiniz.

Romen asansörü egzersizi

Ayakta olduğunuz bir pozisyonda, iki ayağınızın arasında yaklaşık 40 cm kadar bir boşluk olacak biçimde dizlerinizi hafif şekilde bükün ve bu esnada avuç içleriniz de vücuda bakar pozisyondayken iki ağırlığı ellerinizde tutun.

İki dizinizi birden hafif bir şekilde bükün ve kalçanızı arkaya doğru çıkarın. Aynı zamanda ağırlıkların da öne çıkmasını sağlamanız gerekiyor. Bu pozisyondayken beliniz ve sırtınızın düz olmasına özen gösterin.

Daha sonra kalça ve basenleri sıkarak yavaş bir şekilde doğrulabilirsiniz.

Hareketi 8 ya da 10 kez tekrarlayabilirsiniz. Kalça ve sırt bölgesinde gerilme ile yanma hissedebilirsiniz ki bu, egzersizi doğru bir biçimde tamamladığınızı gösterir.

Romen asansör ismi verilen bu uygulamayı birer dakika arayla 3 ya da 4 set halinde yapın. İki günde bir yapmanız halinde ikinci haftanın sonunda gözle görülür değişim yaşayabilirsiniz.

Ayakta baldır kaldırma hareketi

Bir step ya da steple eş değer yükseklikte bir maddenin üstüne çıkın ve ayaklarınızın uç kısmı stepe basacak şekilde dikilin

Ayaklarınızın ucunda yavaş bir biçimde çıkabildiğiniz en tepe noktaya kadar çıkmaya çalışın.

Çıktığınız tepe noktada birkaç saniye bekleyip tekrar yavaş biçimde iki topuğunuz birden stepten aşağı gelecek biçimde ayaklarınızı indirin.

Bu hareketin işe yarar bir sonuç vermesi için bedenin bükülmemesi, dik bir biçimde durması gerekir. Hareketi yaparken baldır bölgesindeki gerilmeyi hissedeceksiniz.

8 ya da 10 tekrar halinde gün içerisinde bu egzersizi uygulayabilirsiniz.

Eğer hareketi zorlaştırıp daha hızlı sonuç almak istiyorsanız bir ayağınızı bükün ve hareketi tek ayak üzerinde yapmaya çalışın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir