Ana Sayfa / Anne ve Bebek / Sezaryen Olan Normal Doğum Yapabilir mi?

Sezaryen Olan Normal Doğum Yapabilir mi?

Sezaryen Olan Normal Doğum Yapabilir mi? Sezaryen doğum yapan bayanların bir sonraki gebelik dönemlerinin ardından da sezaryen doğum yapmalarının zorunlu olup olmadığı konusunda kafalar fazlası ile karışık. Eski sezaryen doğum yöntemleri ile günümüz sezaryen doğum yöntemlerinin mutlaka ayırt edilmesi ve bu ayrımın sonunda bu tarz soruların cevap bulması gerekir.

Sezaryen Olan Normal Doğum Yapabilir mi

Sezaryen Olan Normal Doğum Yapabilir mi

Sezaryen Olan Normal Doğum Yapabilir mi?

Herhangi bir sebepten ötürü bebeğinizin doğumu sezaryen ile gerçekleşmiş olabilir. Fakat, sonra ki gebelik dönemlerinizde de zorunlu olarak sezaryen doğum yapmak zorunda olmadığınızı bilmeniz gerekir. Sezaryen doğumun iki şekli vardır. Bunlardan birincisi klasik olan, dikey kesidir. Eğer, dikey kesi yöntemi ile sezaryen doğum yapmış bir bayanın ikinci gebeliğinde nasıl doğum yapacağı konuşuluyor ise; kesin olarak tekrar sezaryen olması gerektiği bilinmelidir. Aksi halde, bir önceki doğumdan kalan sezaryen kesiğinin yırtılma ihtimali oldukça yüksek olur.

Fakat alt segment yatay kesi usulü ile yapılmış bir sezaryen doğum söz konusu ise; burada sezaryen dikişinin yırtılma ihtimalinin yok denecek kadar az risk taşıdığını bilmeniz gerekir. Yan kesi yahut da dikey kesi doğum yapıp yapmadığı konusunda fikir sahibi olmayan anne adaylarının asla risk almaması gerekir ve kesin olarak ikinci ve sonraki doğumlarında sezaryen olması gerekir.

Normal doğumun çok daha sağlıklı oluşu genel bir kavramdır. Sizin için, yapılacak doğum şeklinin bedeninize göre sağlıklı olması çok daha büyük bir önem arz eder.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

Sezaryen ile Doğum

Sezaryen ile Doğum Sezaryen anne karnındaki bebeğin doğum anında veya daha önceki bir zamanda cerrahi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir