Ana Sayfa / Diyet / Simit Diyeti

Simit Diyeti

Simit Diyeti

Belli bir besin maddesine ya da besin grubuna bağlanan diyetler sağlıklı olmadıkları gibi, kısa vadede kilo verdirse bile bir süre sonra fazlasıyla kilo alımına sebep oldukları için tavsiye edilmezler. Normal şartlarda sağlıklı, dengeli beslenmek ve düzenli yapılan egzersizle, kilo kontrolü sağlamak zaten mümkündür. Sağlıklı ve dengeli beslenmekten kasıt; her besin grubundan ölçülü şekilde faydalanmak, rafine edilmiş ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durmak, sebze-meyveleri taze, temiz ve mevsiminde tüketmek, yeterince sıvı almak, besinleri uygun ve sağlıklı yöntemlerle pişirmektir.  Eskilerin meşhur sözü; “azı karar, çoğu zarar”, yaşamın her alanında olduğu gibi beslenmede de düsturumuz olmalıdır. Bir gıda maddesi ne kadar faydalı olursa olsun, tek başına ve çok miktarda tüketildiğinde faydayı bir kenara bırakın, zararlı bile olabilir.

Kilo fazlası olan bir kişinin diyete başlamadan önce, yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna ve yaşam tarzına göre, günlük ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğunun saptanması çok faydalı olur. Kilo vermek için uygulanan diyetlerde temel prensip, alınan enerjiden fazlasını harcamaktır. Çok kalori alır, az hareket ederseniz kilo alırsınız. Ya da tam tersi, az yemek yeyip çok enerji harcarsanız kilo verirsiniz. Eğer ortada alışılmadık bir durum varsa; birden bire kilo vermeye ya da kilo almaya başlamışsanız, bunun altında yatan sebep mutlaka araştırılmalıdır. İnsan hayatında belli dönemlerde, beslenmeyle ilgili farklı ihtiyaçlar ve buna bağlı olarak farklı durumlar ortaya çıkabilir. Genç bir insanın enerji ihtiyacıyla, orta yaşlı bir insanın enerji ihtiyacı farklıdır. Ya da örneğin, menopoz  dönemine giren bir kadının metabolizmasındaki değişimler, yediklerini eskisi gibi sentezlemesine engel olabilir. Hangi sebeple olursa olsun, diyete karar verildiğinde tüm bunlar bir diyet uzmanıyla birlikte değerlendirilmeli, nasıl bir diyet programı uygulanacağına birlikte karar verilmelidir. Başta da bahsedildiği gibi, sadece bir besin grubuna ya da tek bir besin maddesine bağlanan diyetler sağlıklı değildir ve ancak çok kısa süre uygulanmalıdır. Hele de amaçlanan sadece vücudun belli bir yerini inceltmekse, diyet buna uygun bir yöntem değildir. Çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olan aşırı şişmanlık hallerinde, cerrahi operasyon düşünülebilir.

Simit Diyetinde Amaç Nedir?

simit2

Her “şok” diyette olduğu gibi simit diyetinde de amaç hızlı kilo vermeyi sağlamaktır. Fakat simit diyetinde vadedilen haftada 1 kg. ve ayda 4-5 kg. kilo kaybı, düzenli egzersiz ve dengeli bir beslenme programıyla zaten kendiliğinden sağlanabilir. Simit diyeti olsa olsa, sabah evde kahvaltı yapmaya vakti olmayan, öğle yemeğini de dışarıda yemek zorunda olan çalışanlar tarafından, simidin besleyiciliğinden, kolay erişilebilir olmasından ve pratikliğinden faydalanmak  için uygulanabilir. Kısa süre uygulanan bu diyetten sonra, dengeli beslenme için bir disiplin ve alışkanlık edinmek de bir kazanım sayılabilir.

Ülkemizde bölgesel olarak küçük farklılıklar gösterse de çoğunlukla buğday unundan yapılan simit, temel enerji kaynağı olan karbonhidrat grubunda bulunur. Mayalı hamurdan yapılır ve az ya da çok mutlaka susamla süslenir. Susam değerli bir antioksidandır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Susam yağı dünyanın pek çok ülkesinde saç ve cilt sorunlarında, eklem ağrılarının hafifletilmesinde, yaraların çabuk iyileşmesinde, yemeklerde ve kızartma yağı olarak kullanılır. Türk insanı için özel bir yeri olan simit, tek başına bile çok besleyici bir besin maddesidir. Uzun süre tok tutar, ucuzdur ve herkes tarafından her öğün severek yenir. Simidin bu özelliklerinden daha yüksek fayda sağlamak için, protein içerikli besinlerle diyeti zenginleştireceğiz ve mümkünse, simidin tam buğday ya da kepeği ayrılmamış diğer tahıl unlarından yapılmış olanlarını tercih edeceğiz.

Örnek Simit Diyeti

En fazla 1 hafta uygulanacak olan bu diyet sırasında, şekersiz olmak şartıyla çay ve kahve sınırlaması yoktur. Ama günlük sıvı ihtiyacınızı büyük oranda sudan sağlamaya özen gösterin. Protein desteği sağlayacak olan et ve süt ürünleri, mümkün olduğunca yağsız olanlarından seçilmelidir. Salataları ve yemekleri tatlandırmak için limon ya da sirke kullanabilirsiniz ama tuz ve yağ kullanımını sınırlamanız gerekiyor.

1. Gün

Sabah: İlk iş bir bardak ılık su için. Diyet yapmadığınız zamanlarda da bunu alışkanlık haline getirmek sizin yararınızadır. Kahvaltıda 1 simit ve sınırsız domates-salatalık yiyin. Şekersiz çay içebilirsiniz.

Öğle: Yarım simit ve bol limonlu bir yeşil salata.

Akşam: Derisi alınmış 2 parça tavuk göğüs eti ve yağsız salata.

2. Gün

Sabah: 1 bardak ılık suyun ardından, yarım simit ve 1 tane haşlanmış yumurta ve çay.

Öğle: Yarım simit ve yağsız yoğurt. İsterseniz yoğurda salatalık doğrayabilirsiniz.

Akşam: 2 parça yağsız tavuk göğsü, bol yeşil salata.

3. Gün

Sabah: Yine 1 bardak ılık suyla güne başlayın. 1 simit, küçük bir parça yağsız beyaz peynir ve çay ya da kahveyle kahvaltınızı tamamlayın.

Öğle: Yarım simit, bol limonlu salata. Ayran da içebilirsiniz.

Akşam: 1 tabak domatesli makarna, 1 parça yağsız tavuk eti.

4. Gün

simit2

Sabah: 1 bardak ılık su. Ilık suyu içmek zor geliyorsa, içine 1-2 damla limon da damlatabilirsiniz. 1/2 simit, 1 tane haşlanmış yumurta, çay ya da kahve.

Öğle: 1/2 simit, yeşil salata.

Akşam: 2 parça tavuk ya da 4 adet köfteyle birlikte 1 kase yağsız yoğurt ya da yağsız yeşil salata.

5. Gün

Sabah: Aç karnına 1 bardak ılık su. 1 bütün simit ve söğüş domates-salatalık-biber.

Öğle: 1 tabak peynirli makarna, 1 kase yağsız yoğurt ya da büyük bir bardak ayran.

Akşam: Izgara balık ve bol yeşil salata.

6. Gün

Sabah: 1 bardak ılık suyun arkasından 1/2 simit ve 1 küçük dilim yağsız peynir.

Öğle: 1/2 simit, cevizli roka salatası.

Akşam: 4 köfte ya da 1 kalın dilim biftek ve bol yeşil salata.

7. Gün

Sabah: Güne yine 1 bardak ılık suyla başlayın. 1 simit, 1 haşlanmış yumurta ve şekersiz çayla kahvaltınızı tamamlayın.

Öğle: 1/2 simit, salata ya da yağsız yoğurt.

Akşam: 1 küçük tabak yağsız domates soslu makarna, 2 köfte ve bol salata.

7 günden fazla devam edemeyeceğiniz bu diyeti en ufak bir rahatsızlık hissettiğiniz an bırakmalısınız. Diyet boyunca yeterince sıvı tüketmeye dikkat edin. Aşırıya kaçmamak ve şekersiz olması şartıyla yeşil çay içebilirsiniz. Öğün aralarında açlık hissederseniz elma gibi düşük kalorili taze meyvelerden ya da en fazla 10 adet olmak üzere kuru üzüm, 1 kuru incir, 2 kuru kayısı gibi kuru meyvelerden yardım alabilirsiniz. Piyasada değişik formlarda satılan gıda takviyelerinin, zayıflama sağladığıyla ilgili yeterli veri yoktur ama pek çoğunun zararlı olduğuna dair fazlasıyla kanıt mevcuttur. Sağlıksız diyetler ve gıda takviyeleriyle hem zamanınızı hem de sağlığınızı kaybetmek yerine, beslenme alışkanlıklarınızda ve yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle daha sağlıklı kilo verebilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarına, tüketilen besin maddeleriyle birlikte pişirme yöntemleri de dahildir. Daha az yağ tüketmenizi sağlayacak şekilde, fırın, ızgara ya da haşlama yöntemlerini tercih edin. Et ya da sebzelerin haşlama sularını dökmeyin, çorbalarınızda ya da hafif sosların yapımında kullanın. Hatta bazı sebzelerin haşlama suyunu, içerek de tüketebilirsiniz. Yemeklerinizi küçük lokmalarla, uzun uzun çiğneyerek ve yavaş yavaş yiyin. Herhangi bir öğünü atlamak kilo vermenizi sağlamaz, mutlaka 3 öğün yemek yiyin. Fiziksel aktiviteleri mutlaka günlük hayatınıza dahil edin. Bol sıvı alın ve sigaradan uzak durun.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir