Ana Sayfa / Güzellik / Sirke İle Sivilce Tedavisi

Sirke İle Sivilce Tedavisi

Sivilce Tedavisi

Sivilce ergenlik dönemiyle başlayan ve diğer zamanlarda da devam eden bir cilt sorunu. Sivilce oluşumu strese ya da diğer farklı faktörlere bağlı olarak cilt yüzeyinde meydana gelir. Sivile gibi bir cilt kusuru insanları rahatsız eden bir durum. Bu nedenle her insan sivilceden kısa bir sürede kurtulmak ister. Kısa bir sürede kozmetik ürünler kullanarak, sivilcelerin belirginliğini azaltabilirsiniz. Ancak doğal ürünlerle hazırlayacağınız maskelerle sivilceleri yok edebilir ve uzun bir süre tekrar oluşumunu engelleyebilirsiniz. Özellikle sirke sivilce tedavisi için kullanılır. Sirke aynı zamanda salatalarda ve bazı hamur işlerinde kullanılan bir besin. Sirkenin asidik yapısı ve içerisinde yer alan yararlı maddeler sayesinde hem insan sağlığına hem de cilt yapısına büyük oranda fayda sağlar. Özellikle cilt bakımı ve sivilce tedavisinde çok sık olarak doğal bir tonik gibi kullanılır. Sirkenin içeriğinde yer alan maddeler mikrop kırıcı bir özelliğe sahip olduğu için cilt yüzeyini derinlemesine temizler.

Sirkenin Faydaları

Sirke güçlü ve zengin yapısıyla cilt yapısına büyük fayda sağlar. Özellikle sivilceleri yok etmek için çok etkili bir besin. Sirkenin yağlı ve kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin sivilce tedavisinde kullanılabilir. Sirke özellikle yağlı ciltlerin nemini dengeleyerek, sivilce oluşumunu engeller. Aynı zamanda yağlı cilt yapısının asit oranını belirli bir seviyede tutar. Sirkenin anti bakteriyel özelliği sayesinde, cilt yüzeyinde meydana gelen iltihap ve sivilceleri yok eder. Güneş lekesi gibi rahatsız edici bir cilt sorununu sirke ile tedavi edebilirsiniz. Aynı zamanda sirke ilerleyen yaşlarda meydana gelen yaşlılık belirtilerini de geciktirir. Yaşlılık belirtilerinden olan kırışıklık ve sarkmaları engeller. Cilt yüzeyinde meydana gelen ölü hücreleri, ciltten arındırarak cildin daha canlı görünmesine yardımcı olur.

Sirke İle Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sirke sivilce tedavisinde çok sık kullanılan malzemeler arasında yer alır. Çünkü sirkenin zengin içeriği cilt yapısında bulunan bakterilerin neden olduğu sivilceleri kurutur. Bunun için cildinize farklı malzemelerle zenginleştirilmiş içeriğe sahip sirke maskesini düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Sirke maskeleri:

1. Sirke ve Çilek Maskesi

Sivilce Tedavisi

Daha çok besin maddesi olarak salatalarda yer alan sirke, aynı zamanda kozmetik amaçlı olarak da kullanılır. Özellikle sivilce gibi herkesin sorunu olan bir cilt kusurunda kullanılır. Sirke ile sivilce tedavisi yapmak için gerekli olan malzemeler, 3 çorba kaşığı sirke ve 1 adet çilek. İlk olarak çileği bir kabın içerisinde iyice ezin ve daha sonra içerisine sirkeyi ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan ve macun kıvamı elde ettikten sonra, cildinize sirke maskesini uygulayabilirsiniz. Özellikle sivilcenin daha yoğun olduğu kısımlara, daha çok sürün. Sirke maskesini cildinizde 2 ya da 3 saat boyunca bekletin. Bu süre sonunda ise cildinizi soğuk suyla temizleyin. Sirke maskesini düzenli olarak her hafta 2 kere sivilce oluşumunu engellemek için cildinize uygulayabilirsiniz. Sirke ile sivilceye neden olan bakteriler ciltten temizlenir ve çilek ile de bakteriler etkisiz hale getirilir.

2. Sirke ve Limon Suyu Maskesi

Sivilce Tedavisi

Limonlu sirke maskesi için gerekli olan malzemeler, 1 çay kaşığı su, 1 çay kaşığı limon suyu ve 2 çay kaşığı sirke. İlk olarak bir kasenin içerisine tüm malzemeleri ilave edin ve iyice karıştırın. Daha sonra bir pamuk yardımıyla cildinizde yer alan sivilcelerin üzerine uygulayın. Cildinizde sirke maskesini 20 dakika kadar bekletin ve bu süre sonunda cildinizi suyla temizleyin. Düzenli olarak sirke maskesini cildinize uyguladığınız zaman, sivilcelerden doğal bir yöntemle kurtulabilirsiniz. Her hafta 2 ya da 3 kere sirke maskesini cildinize uygulayabilirsiniz.

3. Sirke ve Maden Suyu Maskesi

Sivilce Tedavisi

Cildinizi sivilcelerden arındırmak için uygulayabileceğiniz bir başka maske ise, sirke ve maden suyu maskesi. Bunun için gerekli olan malzemelerin ölçüsü, 1 fincan maden suyu ve 1 fincan doğal sirke. Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde toplayın ve biraz karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımıyla özellikle sivilcelerin üzerine sürün. Sirke maskesini cildinizde 20 dakika boyunca bekletin ve daha sonra cildinizi soğuk suyla temizleyin. Sivilceler üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan sirke maskesini sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

4. Sirke ve Gül Suyu Maskesi

Sivilce Tedavisi

Bu maske için ihtiyacımız olan malzemeler, 1 çorba kaşığı sirke, 1 çorba kaşığı gül suyu ve 1 çay kaşığı limon suyu. Tüm malzemeleri bir kasenin içerisinde toplayın ve karıştırın. Daha sonra bir pamuk yardımıyla cildinizin sivilce olan kısımlarına daha fazla olacak şekilde uygulayın. Cildinizde yaklaşık olarak yarım saat kadar bekletin ve bu süre sonunda cildinizi ılık suyla temizleyin. Eğer hassas bir cilt yapısına sahip iseniz, sirke maskesinin süresini daha az tutabilirsiniz. Sirke maskesini düzenli bir şekilde her hafta 2 kere tekrarlayabilirsiniz. Bu süreç içerisinde cildinizde yer alan bakterilerden cildinizi hem temizler hem de sivilce oluşumunu engeller.

5. Sirke ve Bal Maskesi

Sivilce Tedavisi

Ballı sirke maskesi için gerekli malzemeler, 1 çorba kaşığı sirke, 2 çorba kaşığı yeşil çay, 5 çorba kaşığı toz şeker ve 1 çorba kaşığı bal. İlk olarak bir kasenin içerisine sirkeyi ve yeşil çayı ilave edin. Daha sonra içerisine toz şekeri ilave ederek iyice karıştırın. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra en son olarak karışıma balı ilave edin. Sirke maskesini macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Sirke maskesini cildinize uygulayın ve yarım saat boyunca cildinizde bekletin. Yarım saat sonunda cildinizi iyice temizleyin. Zengin bir içeriğe sahip olan sirke maskesini düzenli olarak her hafta 2 kere uygulayabilirsiniz.

Sirke Maskesi Nasıl Kullanılır?

Sivilce tedavisinde kullanılan sirkeyi cildinize uygularken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunur. Mesela sirkeyi cildinizde maske olarak kullanırken, asetik içermeyen bir sirke tercih etmeniz gerekir. Asetik içeriğine sahip olan sirkeler cildi tahriş edici etkisi bulunur. Bu nedenle cildinize zarar verebilir. Aynı zamanda sirkeyi direkt olarak cilt yüzeyine uygulamayın, mutlaka içerisine farklı malzemeler ilave ederek, sirkenin etkisini azaltın. Sirke maskesini cildinize uyguladıktan hemen sonra güneşe çıkmayın. Çünkü cilt yüzeyinde güneş lekesi meydana gelir. Bu nedenle hemen dışarı çıkmanız gerekiyorsa, güneş kremi kullanabilirsiniz. Sivilce maskelerini genel olarak akşam saatlerinde cildinize uygulayın. Bu sayede hem cildiniz güneşten korunur hem de uzun süre cildinizde kalabilir.

Sirke olarak daha çok elma sirkesini tercih edebilirsiniz. Elma sirkesine alternatif olarak farklı bir sirke kullanmanız sakıncalı olabilir. Çünkü diğer sirke çeşitleri cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Eğer hassas bir cilt yapısına sahip iseniz, sirke maskelerini cildinize uygularken süreyi kısaltabilirsiniz. Sirke maskelerini düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere tekrarlayabilirsiniz. Sirke maskesini düzenli bir şekilde kullandıktan sonra sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz ve çıkan sivilcelere anında müdahale edebilirsiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir