Ana Sayfa / Güzellik / Siyah Noktalar ve Siyah Noktalara Kesin Çözüm!

Siyah Noktalar ve Siyah Noktalara Kesin Çözüm!

Siyah Noktalar ve Siyah Noktalara Kesin Çözüm! Baş belası dediysek de çokta korkulacak türden değil. Çünkü size yazımızın devamında vereceğimiz tavsiyeler ile siyah noktalarınızdan çok kısa bir süre içerisinde kurtulacak ve düzenli bakımlarınız ile bu derdinizden tamamen kurtulacaksınız.

Siyah Noktalar ve Siyah Noktalara Kesin Çözüm!

Siyah noktalar özellikle bayanların baş belasıdır. Çeşitli bölgelerde oluşabilir. Ama bizim için en can sıkıcı olan bölge pek tabi ki yüzümüz. Yüzümüzde oluşan siyah noktalar birçok bayanın büyük sorunu haline gelmiştir. Çeşitli cilt tiplerine göre değişim göstermektedir.

Siyah Nokta Nedir, Nasıl Oluşur?

Siyah noktalar gözeneklerin daha açıkça olduğu bölgelerin içinde biriken kirlerin ve ölü hücrelerin birleşip bir tıkaç haline gelmesidir. Siyah nokta oluştuktan sonra ardından sivilce oluşumunun kolaylaşmasını ve meydana gelmesini de beraberinde getirmektedir. Kısacası siyah nokta için yağın katılaşıp gözeneği tıkadığı kirli bir tıkaç diyebiliriz.

Siyah nokta oluşumunun en büyük nedenlerinden biri de cilt temizliğidir. Özellikle bayanlarda sıkça görülmesinin nedeni de budur aslında. Makyaj kalıntıları birikip gözeneklerimizi tıkadığı içim makyaj yapan bayanlarımızın bu konuda çok dikkatli olması gerekir. Mutlaka makyajını temizlemeli ve çeşitli temizleme ürünleri kullanılmalıdır. Çünkü sadece su ile yıkamak siyah noktaların oluşmasını önlemek için yeterli değildir. Çeşitli losyon, krem ve sıkılaştırıcı kozmetik ürünleri kullanmamız gerekmektedir.

Birçoğumuz siyah noktaları sıkmaya çalışmak gibi büyük bir yanılgıya düşmekteyiz. Siyah noktaları sıkmak veya sıkmaya çalışmak cildimize gözle görülmeyen ama ciddi tahribatlara yol açabilir. Gözenek altı kılcal damar çatlamaları bunlardan bir tanesidir. Eğer illa da sıkmak istiyorsak bunu bir buhar banyosu ardından tırnak kullanmadan ve baskı uygulamadan yapabiliriz. Bu işlem sonrasında sıkılaştırıcı bir maske uygulayıp ardından nemlendirici sürdükten sonra uzun bir süre cildiniz siyah noktasız ve sağlıklı olacaktır. Bunun devamlılığını sağlamak için ise cildin günlük temizliğine önem vermeli ve 15 günde bir düzenli bir şekilde bu işlemi uygulamaya devam etmeliyiz.

Siyah Nokta Bandı Kullanılabilir

Gelelim başka bir yöntem ve daha sağlıklı olan siyah nokta giderici bantlara. Çeşitli markalardan bu ürünlerini tedarik edebilmeniz mümkün fakat size önerim bilindik ve ismini duyurmuş olan markaların ürünlerini kullanmanız. Siyah nokta bantlarının kullanımında da öncelikle derinizin yumuşaması adına ya sıcak bir duş ya da etkili bir buhar banyosu yapmanız gerekmektedir. Deriyi yumuşattıktan sonra da o bulunduğunuz buharlı ortamı terk etmeniz siyah nokta bandının yapışması ve etkili bir sonuç alabilmeniz için çok önemlidir. Daha sonra kullanma talimatınız yardımıyla işlemlerinizi tamamlayıp en son olarak cildinize uygun bir nemlendirici sürüp günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Siyah Noktalar için Doğal Çözümler

Siyah noktalar bayanların en fazla karşılaştığı cilt problemlerinden biridir. Tıkalı gözeneklerin oksijenle buluşmasından dolayı oluşan siyah noktalar ciltte kötü görünüme neden olmaktadır. Pürüzsüz ve capcanlı bir cilde sahip olmak isteyen kadınların cilt bakımında en hassas oldukları noktalardan birisi olan siyah noktalardan kurtulmak için doğal yöntemler oldukça faydalıdır. Sizlere bu yazımızda siyah noktalar için doğal çözümler sunarak evde uygulayabileceğiniz kolay yöntemler ile siyah noktalardan kurtulmanızı sağlayacağız.

  • Gözeneklerde biriken kirleri arındırmak için zengin mineraller içeren kilden faydalanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kili kaynayıp soğumuş su ile macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Ardından cildinize hafif hareketlerde uygulayın ve 15-20 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su ile durulayın.
  • Siyah noktalardan kurtulmak için uygulayabileceğiniz kolay yöntemlerden birisi de limon maskesidir. Ufak bir parça pamuğu limon suyuna batırarak cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın.
  • Cilde peeling işlevi uygulayan karbonat da siyah noktalar için etkin bir çözümdür. 2 yemek kaşığı karbonatı macun kıvamına gelinceye kadar maden suyu ile karıştırın. Ardından hazırladığınız karışımı cildinize uygulayarak 15 dakika bekletin ve yüzünüzü durulayın.
  • Siyah noktalar için doğal çözümlerarasında yer alan bir diğer yöntem ise esmer şekerdir. 2 yemek kaşığı esmer şekeri 2 yemek kaşığı jojoba yağı ile karışım haline getirerek siyah noktaların bulunduğu bölgelere uygulayın ve 20 dakika bekledikten sonra cildinizi durulayın.

Siyah Noktalar için Maske Tarifi

Burnunuzun üst ve yan kısımlarında bulunan, çene altında bulunan ve bizi aşırı derecede rahatsız eden siyah noktalardan evde bulunan malzemelerle çok kolay şekilde kurtulabilirsiniz. Gerekli olan malzemeler 1 adet yumurta, yarım limon ve yüz maskesi fırçasıdır.

Yapılışı

1 adet yumurtanın akını bir tabağa ayırıp ve üzerine yarım limonu sıkıp çok iyi bir şekilde çırpınız.Çırpma işlemi bittikten sonra yüzünüze maskeyi sürünüz ve ortalama 15 dk beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.Daha sonrasında yüzünüzü tonikleyin ve ardından yüzünüze cildinizin kurumaması için nemlendirici bir kremle nemlendirin.Bu işlemi haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Türk Kahvesi Maskesi Tarifi

Birçok kadının cilt problemlerinden biri de siyah noktalar. Daha çok geniş gözeneklere ve yağlı cilt yapısına sahip kişilerde oluşan siyah noktanın asıl sebebi, yanlış beslenme ve gün içinde ciltte biriken kir ve yağdır. Siyah noktalar daha ileri aşamalara geldiğinde sivilceye dönüşür. Siyah noktaların daha kötü hale gelmesini istemiyorsanız önlemini almalısınız.

Cildi siyah noktalardan arındırmak için ilk olarak yapmamız gereken gözenekleri açmaktır. Gözenekleri en iyi açan yöntem buhar banyosudur. Bir kaba koyacağınız sıcak suya suratınızı tutun bu esnada kafanızın üzerinde buhar çıkışını engellemek için bir örtü bulundurun. Buhar banyosunu 10 dakika kadar yapmanız yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra cildi siyah noktalardan arındırmak daha kolaylaşacaktır.

Siyah noktaları elinizle sıkmaya çalışmayın bu cildin daha çok mikrop kapmasına sebep olabilir. Elle sıkmak yerine iğnesiz şırıngayı siyah noktanın üzerine bastırıp çıkartma yöntemini tercih edebilirsiniz. Şırınga yöntemiyle çıkmıyorsa fazla zorlamayın cildinize zarar verebilirsiniz.

Siyah noktalarla baş etmenin en bilinen yöntemi ise peeling yapmaktır.

Türk kahvesi maskesi: Bir çay kaşığı kahve, bir çay kaşığı toz şeker az da balı karıştırıp kıvamlı bir karışım elde etmeliyiz. Bu karışımı ovalama yöntemiyle cildinize yedirin. Karışımı uygularken yumuşak hareketlerle yapmaya dikkat edin. Fazla bastırdığınız takdirde cildiniz tahriş olur. Karışımın içerisindeki kahve cilde canlılık verirken toz şeker ölü hücreleri arındıracak bal ise cildin ihtiyacı olan nemi sağlayacaktır. Önerdiğimiz peeling tariflerini haftada ikiden fazla uygulamamanız gerekir.

Türk kahvesi maskesi uyguladıktan sonra gözeneklerin açık kalmaması için tonikleme gerekir. İsterseniz evinizdeki doğal ürünlerle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu ürünler; maden suyu, elma sirkesi, yeşil çay ve gül suyudur. Siyah noktalardan tamamen kurtulmak için ayrıca cildinizi temizleme ürünleriyle yıkamalısınız.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah nokta özellikle de yağlı cilde sahip olanların sıkça yaşadığı problemlerdir. Siyah nokta, cilt güzelliğinin önünegeçerek kötü bir görüntüye yol açar. Bu görüntüyü önlemek için cildi sürekli temiz tutmak gerekir. Siyah nokta, yağlı ve karma cilt tipindeki kişilerde daha fazla görülen bir oluşumdur. Siyah noktalardan kurtulmak için bunları sıkmak doğru değildir ve böyle yaparak cildinizde kalıcı hasarlar bırakabilir ve leke oluşumuna neden olabilirsiniz. Siyah noktalardan kurtulmanın en kolay yolu cildi sabah akşam tonikleyerek temizlemekten geçer. Özellikle de siyah nokta oluşumuna meyilli olan cilt tipleri için peeling uygulaması önerilir. Cildin nem dengesinin oranı dengelenmelidir. Aksi takdirde akne ve siyah nokta oluşumu meydana gelir.

Siyah noktaları önlemek için bitkisel kürlerden faydalanabilirsiniz. Bu sayede hem doğal hem de sağlıklı bir şekilde siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Cilt temizliğinize büyük hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Makyaj kalıntıları cildin çok daha fazla yağlanmasına ve deforme olmasına neden olur. Bu yüzden makyajınızı temizlemeden asla uyumamalısınız. Yağlı ciltlerde siyah nokta ve akne oluşumunu önlemek için cildinize en uygun ürünleri tercih etmelisiniz. Yağlı cilde sahip olan kişiler çok fazla nemlendirici kullanmamalı ve cildinin nem dengesini korumasını sağlamalısınız. Cilt temizliği pek çok cilt sorununun önlemsinde yardımcı olur. Özellikle de yağlı cilde sahip olanlar sabah akşam peeling yapması gerekir.

Siyah Noktalara Elveda!

Havadaki tozların, makyaj kalıntılarının ya da nemlendirici kremlerin hücrelerimiz içerisinde birikmesi zaman içinde görünümünden rahatsız olacağımız siyah noktaların oluşmasına neden olmaktadır. Bayanların özellikle burun üstlerinde sıklıkla yaşadıkları bu sorun genellikle pudra yardımı ile gizlenir ancak hem daha sağlıklı bir cilde sahip olmak hem de daha güzel gözükebilmek isteyen bayanların en kısa süre içerisinde bu sorunu kökten çözmesi gerekir.

Birçok kozmetik firması tarafından üretilen peeling ürünleri siyah noktaların giderilmesinde belirli bir noktaya kadar başarı yakalayabiliyor ancak henüz bu sayede tüm siyah noktalarından kurtulabilen bir bayan yok.

Bu ürünleri kullanırken yapmanız gereken en önemli şey düzenli şekilde uygulamak ancak tek başına peeling ürünleri uygulamak ne kadar düzenli uygulasanız da yeterli olmayacaktır.

Bu ürünlerden en iyi sonucu almak isteyen bayanların yapması gereken şey peeling uygulamalarından önce yüzlerini yaklaşık 3-5 dakika süresince su buharında tutmasıdır. Bu süre zarfında rahatlayan ve genişleyen hücrelerinize peeling yaptığınızda çok daha sağlıklı sonuçlar alabilir ve kısa süre içerisinde siyah noktalarınızın görünümünü azaltabilirsiniz.

Yapmanız gereken bir diğer şey ise birkaç firma tarafından üretilen siyah nokta bantlarını kullanmak. Ayda iki sefer kullanmanızda bir sakınca olmayan bu bantları alnınıza, burnunuza ve çenenize uygulayıp 10 dakika bekletmeniz ve daha sonra tek hamlede çekmeniz gerekiyor. Uygulamanın ardından tonik ile temizleyip ferahlatabileceğiniz cildinizin tahriş olmasını önlemek istiyorsanız nemlendirici bir krem uygulamanız yeterli olacaktır.

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Kesin Çözümü!

Bakımlı gözükmenin, bir numaralı şartlarından biri, sağlıklı ve iyi görünen bir cilde sahip olmaktır. Cildimiz için ise iki kâbus vardır. Sivilceler ve siyah noktalar. Siyah noktalar neredeyse bütün kadınların sorunudur.

Peki, Ciltte Siyah Nokta Neden Oluşur Ve Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ciltte Siyah Nokta Neden Oluşur Ve Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Şunu bilmelisiniz ki, siyah noktanın oluşmasında, hijyen eksikliği büyük bir rol oynar. Cildinizi muhakkak çok iyi temizlemeniz gerekir. Gözeneklerin, mutlaka açık olması gereklidir. Bunun için haftada iki kere, gözeneklerinizi temizlemek için buhar banyosu uygulayabilirsiniz. Eğer siyah noktalar, vaktinde kontrol altına alınmazsa, cilt gözeneklerini genişletir. Bu da, cildin dokusunda çukurlu bir görünüm meydana getirir. Aynı zamanda, büyük ve baş edilmesi zor sivilcelerin çıkma sebeplerinden biri de, siyah noktalardır. Bu sebeple cildinizi düzenli olarak temizleyin. Cilt tipinize uygun olan bir krem alın ve her gün cildinizi temizleyip, nemlendirin.

Siyah noktaların oluşmasında bir diğer önemli etken de, strestir. Gündelik hayatta, fazla oranda stres yaşamak, muhakkak sağlımızı ve vücudumuzu etkilemektedir. Etkilenenlerin başında da, cildimiz gelmektedir. Bu yüzden, sağlımız için, mümkün olduğu kadar stres kontrolü yapmak gerekir.

Siyah noktalarınızdan, bitkisel ürünler kullanarak kullanabilirsiniz. Doğal malzemeler ile evinizde hazırlayacağınız çeşitli karışımlar, siyah nokta derdinden sizi kurtaracaktır. İlk vereceğimiz tarif, limon içeren bir karışımdır. Bir kâseye, beş altı kaşık yoğurt koyun. Sonra üzerine yarım limon sıkın ve karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün. Fakat sürerken, göz çevrenize gelmemesine dikkat edin. Sürdükten sonra, on beş dakika bekleyin. Sonrasında, ılık su ile cildinizi güzelce temizleyin. Limon suyu, ciltteki iyileşmeyi hızlandıracaktır. Aynı zamanda, sivilceleriniz varsa, bunların kurutulmasına sağlayacaktır. Yoğurt ise, cildinizi nemlendirecek ve besleyecektir. Aynı zamanda, cildinizin yağ dengesinin de, dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Benzer bir maske de, sirke ile hazırlanabilir. Küçük bir kasenin içerisine, kasenin yarısına kadar su doldurun. Sonra bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Karışımı, pamuk yardımı ile cildinize yayın. On dakika bekledikten sonra, ılık su ile durulayın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Cilt Bakımının Önemi Nedir?

Cilt Bakımının Önemi Nedir? Cilt bakımının önemini günümüzde bilmeyen modern kadın kalmamıştır herhalde. Ten kadının en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code