Ana Sayfa / Yaşam / Televizyon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Televizyon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Televizyon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler! Yeni bir televizyon almak, çok zorlu bir karar olabilir. Ancak bu karardan sonra asıl zor kısmı başlar: Doğru televizyonu seçmek. Geçmişte tüplü televizyonlarda, sınırlı teknolojiyle birlikte zayıf analog sinyal bu seçimi çok kolaylaştırıyordu. Sonuçta büyüklük ve mesafeye bağlı kalmaksızın, ortalama olarak hepsi yaklaşık aynı kalitede görüntü veriyordu. Günümüzde çok sayıda büyüklük seçeneğinin yanında, yüksek çözünürlüklü televizyonlar (HD televizyon) ve diğer farklı teknolojiler söz konusu. Artık televizyonun büyüklüğü ve oturma mesafesi dahi, doğru televizyon seçiminde önemli etkiye sahip.

Televizyon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Televizyon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Televizyon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Optimum izleme mesafesinde önemli bazı parametreler vardır. Bahsedeceğimiz koşullar, öncelikle LCD veya plazma gibi sabit piksel teknolojisine sahip televizyonlar için geçerlidir.

Detayların fark edilebilmesi

Yüksek çözünürlük devrimi, daha büyük ekranlarda standart analog yayındaki doğal rahatsız edici parazitler olmadan, detayları en üst seviyede destekler. Düz ekran televizyonlarda görüntü, sıkıca paketlenmiş piksellerden oluşan kareler üzerinde oluşur. Çok yakından izleme, bazı izleyicileri rahatsız edebilecek piksellenme problemini ortaya çıkartabilir. Denediğinizde rahatlıkla tespit edebileceğiniz bu problem, yavaşça uzaklaştığınızda yok olacaktır ve kareler yerini pürüzsüz nesnelere bırakacaktır. Bu noktada dijital örnekten transfer edilen resimde verilmesi amaçlanan tüm detayları görebilirsiniz.

Bu durumda, optimum izlenme mesafesi, izleyicinin görüş keskinliği ve çevre ile etkilenmektedir. Ancak genel olarak piksellenme eşiği, 1080 çözünürlükte, televizyon ekranının diyagonal ölçüsünün 1,5 katıdır. Daha geri gidildiğinde detaylar yavaş yavaş kaybolmaya başlayacaktır.

İzleme açısı

Optimum izleme mesafesi, sürükleyici bir sinematik deneyim için 30 derecelik bir izleme açısını da içerir. Bu, ev koşullarında sağlanması/kontrol edilmesi zor bir parametredir.

Televizyon büyüklüğü

Televizyonun büyüklüğü ve izleme mesafesi direk ilişkilidir. İzleme mesafesi çok yakınsa piksellenme, çok uzaksa detayların kaybı söz konusudur. Aynı şekilde televizyon çok büyükse piksellenme, çok küçükse detayların kaybı gerçekleşecektir. Ayrıca çözünürlük çok düşükse piksellenme, çok yüksekse hareket kalitesizliği belirecektir. Bahsettiğimiz tüm bu durumlarda öncelikle piksellenme önlenmeli, sonra optimum mesafe belirlenmelidir.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

Hayat Park Gayrimenkul Türkiye’nin En Güçlü İnşaat Firması

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ FİRMASI HAYAT PARK GAYRİMENUL A.Ş: HEM TOPRAK SAHİBİYİZ HEM DE BORÇSUZ BİR …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir