Ana Sayfa / Anne ve Bebek / Ters Doğum Neden Olur?

Ters Doğum Neden Olur?

Ters Doğum Neden Olur? Ters doğumun nedenleri arasında, bebeğe ait anneye ait nedenler sayılabilir. Örneğin rahimin olması gereken şekilden farklı olması, bebekte zorunlu olarak makat gelişi yönlendirebilir doğumu. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Normalde rahimin içi bir boşluktur. Ama bazı insanlarda rahim içinde bölmeler olur veya rahim üstten basık kalp şeklindedir.

Ters Doğum Neden Olur

Ters Doğum Neden Olur

Ters Doğum Neden Olur?

Rahim bu şekilde olunca kavite küçülür ve bebeğin pozisyon değiştirmesi zorlaşabilir. Bunun yanı sıra çok iri bebekler dönüşü yapamayabilir. Relatif olarak amniyon sıvısının azlığı yani bebeğin içinde yüzdüğü sıvının azlığında da bebek yine dönüş yapamayabilir. Çok fazla sıvı olduğunda da bebek yine ters olarak doğabilir ve bebeğin dönüşü çok fazla olduğu için bebek ters şekilde kalabilir.

Çok doğuran vakalarda yine rahim içinin ve karın duvarının fazla relaks olmasına bağlı olarak ters doğumlar görülebilir. Eğer bebeğin  başı çok büyükse mikrosefali denilen durum varsa veya tam tersi bebek başı çok küçükse, anensefali dediğimiz kafatası olmayan bir bebekse bunlarda da makat gelişi sık olarak görülür. Prematüreler de aynı şekilde rahim içinde dönme şansları, vaziyetlerini değiştirme şansları daha yüksek olduğu için makat geliş daha sık görülür. Bunun yanı sıra plasenta previa dediğimiz, plasentanın rahim ağzını kapattığı durumlarda da makat doğum yine sık görülebilir. Genelde anneye ve bebeğe bağlı bu tür anormallikler nedeniyle ters doğum gerçekleşir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

Sezaryen ile Doğum

Sezaryen ile Doğum Sezaryen anne karnındaki bebeğin doğum anında veya daha önceki bir zamanda cerrahi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir