Ana Sayfa / Yaşam / Traş Makinesi ihmale Gelmez!

Traş Makinesi ihmale Gelmez!

Traş Makinesi ihmale Gelmez! Esasen, elektrikli traş makinesi, tek veya birkaç bıçak, motor veya tahrik ünitesi, bir devre ya da birkaç elektronik parça, şarj edilebilir traş makineleri için bir pil ve gücü pil ya da elektronik parçalara ileten bir yoldan oluşan basit bir makinedir. Ama erkeklerin hemen hemen her sabah kullandıkları bu eski icat, hak ettiği bakımı görmelidir.

Traş Makinesi ihmale Gelmez!

Traş Makinesi ihmale Gelmez!

Traş Makinesi ihmale Gelmez!

Temiz Tutun

Traş makinenizi temizleyin. Ne kadar temiz olursa, o kadar keskin kalır. En az haftada bir defa kılların fırça yardımıyla kafa kısmından ve bıçaklardan uzaklaştırılması gereklidir. Yine en az ayda bir defa, koruyucu folyonun ve bıçakların çıkartılmasını ve makine temizleme solüsyonunda ya da basitçe alkolle temizlenmesini de içeren büyük temizlik yapılmalıdır. Harcayacağınız sadece bir ya da iki dakikadır. Bu temizlik yapılmazsa, genelde banyonun nemli ortamında, belki bazı traş solüsyonu ya da nemlendiricilerle yapılan traş sonrası kıllar ve bir miktar ölü deri ile birlikte, bazı bakterilerin özgürce üreyip gelişebilmesi için harika bir ortam yaratılmış olur. Bahsettiğimiz temizlikle tüm bakterilerin ölmesi ve makinenizin dezenfeksiyonu sağlanmış olur.

Folyolar ve Bıçaklar

Pek çok üretici, folyo ve bıçak değişimi için farklı önerilerde bulunmaktadırlar. Yılda bir defa folyo ve bıçakların aynı zamanda değiştirilmesinin en iyi sonucu verdiği saptanmıştır. Bıçaklar körleşmeye başladıkça, folyoda da delikler oluşmaya başlar. Bu delikler istenmeyen ve ciddi rahatsızlık veren cilt kesiklerine sebep olacaktır.

Yağlama

En çok ihmal edilen konudur. Elinizdeki makinenin işini yapabilmesi için devamlı olarak iki metalin birbirine sürtündüğünü düşünün. Kılların sorunsuzca ve istenildiği gibi kesilebilmesi için, üzeri delikli olan süper ince metal folyoya hızlıca sürtünen bıçakların uzun süre keskin kalması gereklidir. Gün geçtikçe folyo incelecek ve bıçaklar da körleşecektir. Elbette temizlik sonrası, altta bıçaklar çalışırken folyo üzerine spreyle sıkılacak yağ, traş makinenizin parçalarının kullanım ömrünü uzatacaktır. Eğer sprey yağınız yoksa, aynı şekilde uygulayacağınız tek bir damla bebe yağı veya madeni yağ da işinizi görecektir. Bir damladan fazla yağ kullanılmaması gerektiğini önemle hatırlatırız. Asla makine yağı, silikon sprey, vazelin, motor yağı, bitkisel yağ gibi yağlar kullanmayın.

Yurt dışında Kullanım

Günümüzde üretilen pek çok traş makinesi 220 V uyumludur, ancak seyahatlerinizde gittiğiniz ülkelerin voltajından emin olduktan sonra makinenizin fişini prize takıp çalıştırınız.

Karar Verin

Eninde sonunda olacak ve traş makineniz artık yola sizinle devam edemeyecektir. Bu noktada tamirin mi yoksa yenisini almanın mı daha karlı olacağına karar verin ve hemen uygulamaya geçin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Hayat Park Gayrimenkul Türkiye’nin En Güçlü İnşaat Firması

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ FİRMASI HAYAT PARK GAYRİMENUL A.Ş: HEM TOPRAK SAHİBİYİZ HEM DE BORÇSUZ BİR …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir