Ana Sayfa / Güzellik / Ucuz Yöntemlerle Hızlı Şekilde Sivilceleri Kurutmanın 17 Kolay Yolu

Ucuz Yöntemlerle Hızlı Şekilde Sivilceleri Kurutmanın 17 Kolay Yolu

En beklenmedik anda ortaya çıkan ve hem özgüveni azaltan hem de moral bozukluğuna sebep olan sivilcelerin yok edilmesi için birçok yöntem bulunuyor. Sivilce patlatmak gibi hem sağlığa zararlı hem de uzun vadede alışkanlık haline geldiği taktirde dış görünüşü bozacak olan zararlı eylemlerin yerine sizlere sivilceleri hızlı bir biçimde doğal yollardan kurutup yok etmenin yollarını anlatacağız.

1. Aspirin

Hemen hemen hepimizin evinde bulunan, en yakın bakkaldan bile temin edebileceğimiz aspirin, iltihapları önleyen ve sivilceleri ortadan kaldırma özelliğine sahip bir ilaç. Aspirin kullanarak sivilceleri yok etmek için bir kasenin içerisinde aspirin ile aspirinin üç katı ölçüye denk gelecek miktarda suyu karıştırın ve karışımın biraz katı hale gelmesini sağlayın. Daha sonra kulak pamuğu gibi bir nesne yardımıyla karışımı sivilcenin üzerine sürüp yarım saat bekleyin. Aradan yarım saat geçince ıslak mendille ya da temiz bir bezle karışımı yüzünüzden temizleyin.

2. Diş macunu

Sivilce kurutmanın ucuz ve kolay yöntemlerinden bir diğeri ise diş macunu kullanmak. Macundan bir miktar işaret parmak ucunuza sıkın ve sivilcenin üzerine işaret parmağınızın üzerindeki macunu sürün. Diş macununun sivilceli bölgeye sürülmesi sayesinde aknenin içindeki iltihapların dışarı çıkıp sivilcenin hızlıca kuruması sağlanacak.

3. Limon

Ortadan ikiye böldüğünüz limonun bir yarısını elinize alın ve sivilcenin olduğu bölgeyi bu yarım parça ile ovalayın. Sivilcelerin kurumasına ciddi ölçüde yardımcı olacak bu uygulamayı uykudan önce yapın ve limonu sivilceli bölgeye sürdükten sonra bölgeyi yıkayıp temizlemeyin. Gece boyunca limonun etkisini göstermesine imkan verin.

4. Aloe vera bitkisi

Ana vatanı Afrika olan ve Türkiye’de “tıbbi sarısabır” ismiyle de bilinen Aloe Vera bitkisi vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olmakla beraber cilt açısından da birçok faydaya sahip. Cildi kuru olanlar için cildin nemlenmesine yardımcı olan Aloe Vera, güneş yanıkları ve güneş lekelerini de hızlıca iyileştiriyor. Bünyesindeki mineral, vitamin ve proteinler sayesinde cildin yaşlanmasını engelliyor. Bu bitkinin diğer bir faydası ise sivilcelerden kaynaklanan iltihapları ve kızarıklıkları ortadan kaldırması. Yağlı ciltler için Aloe Vera kullanıldığı durumda ciltteki yağ oranının dengelendiği görülüyor.

5. Beyaz sirke

Beyaz sirke yardımıyla sivilce kurutmak için bir miktar pamuğu sirkeye batırın ya da sirkeyi pamuğa damlatın. Beyaz sirkeli pamuğu sivilcenin yer aldığı bölgeye yumuşak dokunuşlar ile sürün. Bu sayede beyaz sirke sivilcenin içindeki iltihabı akıtacak ve sivilceyi daha hızlı kurutup yok etmenize yardımcı olacak.

6. Sarımsak

Sarımsaktan bir diş alın ve bu dişi soyup ezdikten sonra yüzünüzde sivilcenin oluştuğu bölgelere sürmeye başlayın. Sivilceli alana sürdüğünüz sarımsağı 20 dakika boyunca cildinizde bekletin ve daha sonra güzelce yıkayıp durulayın. İlk başta rahatsız edici bir kokuyla karşılaştığınız için şevkiniz kırılsa da, sarımsağın sivilce üzerindeki olumlu etkisinin ardından sonuçtan memnun kalacaksınız.

7. Üzüm

Üzüm yardımıyla sivilceleri kurutmak için ilk olarak üzümleri bir süre buzdolabında bekletip iyice soğumalarını sağlıyoruz. Soğuyan üzümleri ikiye böldükten sonra bir yarım parçayı elimize alıp yüzümüzdeki sivilceli bölgeyi bu parça ile ovalıyoruz. Üzüm parçasından suratımıza geçen sıvıyı cildimizde yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra soğuk suda yüzümüzü yıkayıp kuruluyoruz. Bu sayede cildimizdeki gözeneklerin temizlenmesine ve sivilcelerin daha hızlı kurumasına destek oluyoruz.

8. Bal

Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında olan bal, ağızda bıraktığı lezzetin yanı sıra doğal bir antibiyotik olarak hem sağlık hem de dış görünüş için birçok olumlu etkiye sahip. Balın faydalarından bir tanesi de sivilcelerin azalması ve sivilceli bölgenin daha hızlı bir şekilde eski haline dönmesi konusunda birçok pahalı üründen daha efektif olması. Yapışkan yapısı sayesinde ciltteki fazla kiri alan bal ile sivilceleri azaltmak için şu yolu izliyoruz: Bir kase içerisine iki yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçın döküp bu ikisini güzelce karıştırıyoruz ve karışımı yüzümüze uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyip ılık suyla yüzümüzü yıkıyoruz.

9. Yumurta beyazı

Yumurtanın beyaz kısmını ayrı bir kap içerisinde tutup sivilceli bölgeye bir pamuk yardımıyla sürün. Sivilcelerin üstüne sürdüğünüz yumurtanın beyazını 25 dakika boyunca yüzünüzde bekletin ve daha sonra soğuk su ile bölgeyi yıkayın.

10. Papatya çayı

Bir tutam kuru maya ile papatya çayını karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz malzemeyi yüzünüze güzelce sürün ve suratınızda bu karışım kuruyuncaya dek bekleyin. Karışım kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

11. Su buharı

Sivilce kurutmanın en kolay, en ucuz, en zahmetsiz yöntemlerinden bir tanesi de su buharı. Gözenekleri temizleyip tıkanıklıkları gideren su buharı cildi nemlendirip cilde zarar veren maddelerin etkisini ortadan kaldırır. Su buharında yüzünüzü bir süre bekleterek sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

12. Nane suyu

Nane yapraklarının bulunduğu poşeti açın ve birkaç yaprağı bir kenara alıp bu yaprakların suyunu çıkartın. Nane yapraklarından elde ettiğiniz nane suyunu bir pamuk vasıtasıyla sivilcelerinizin üstüne uygulayın, bu sayede sivilcelerin daha hızlı kurumasını sağlayacaksınız.

13. Karbonat

Bir kap içerisinde karbonatı su ile karıştırın ve krem kıvamına geldikten sonra karışımı yüzünüze sürün. Bu işlemi mümkünse gece uykudan önce yapın ve gece boyunca karışımın yüzünüzde kalmasını sağlayın. Sabah uyandığınızda ise ılık su ile yüzünüzü durulayın.

14. Çay ağacı yağı

Cilt için olumlu etkilere sahip olduğu bilinen çay ağacı yağı mantar önleyici özelliği ve antibakteriyel yapısı sayesinde sivilcelerin hızlı biçimde kurutulmasına da destek oluyor. Kulak pamuğu kullanarak çay ağacı yağını sivilcenin olduğu bölgeye sürerek siz de bu yağın etkilerinden faydalanabilirsiniz.

15. Portakal kabuğu

Bir portakalı soyun ve elde ettiğiniz kabuğu güneşte kuruması için bekletin. Kuruttuğunuz portakal kabuklarını toz hale gelinceye kadar rendeleyin ve elde ettiğiniz portakal kabuğu tozlarını bir kap içerisinde su ile karıştırın ve karışım kıvama gelince yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suda yıkayıp sivilcelerin nasıl kuruduğuna kendi gözlerinizle tanıklık edin.

16. Çilek

5 tane çileği püre kıvamına getirene kadar ezin ve püre halindeki çilekleri yüzünüze sürüp yarım saat bu şekilde bekleyin. Çilekten yapmış olduğunuz bu maske hem güzel kokusu ile sizde güzel bir anı bırakacak hem de sivilcelerinizi yok etme konusunda size önemli katkı sağlayacak.

17. Buz küpleri

Dondurucudan bir miktar buz küpü alın ve bu küpler ile sivilcelerin üstünü ovalayın. Bu sayede gözenekler daralacak, sıkılaşacak ve sivilcelerin kurutulup yok edilmesi sağlanacak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir