Ana Sayfa / Diyet / Ülser Diyeti

Ülser Diyeti

Ülser Diyeti

İnsan vücudunda en hassas yerlerden biri iç organlardır. İç organlarımızın sağlıklı olduğunu anlamak veya sağlıksız olduğunu anlamak oldukça zordur. İç yapımız en çok uzman kontrolüne ihtiyaç duyduğumuz bölümdür. Derinizde meydana gelen bir şişliği veya gözünüzde beliren bir kızarıklığı hemen fark eder ve sorunun nedenini araştırırız. Ardından tedavi yöntemleri ile ilgilenerek iyileşme sürecini gözlemleriz. Ancak iç yapımızda meydana gelen bir hasarı anlamak oldukça uzun süreler alabilmektedir. Bu nedenle en sinsi hastalıklar iç yapımızı en önce ele geçirmektedirler. Yılda bir kere ayrıntılı kontrolden geçerek olası bir kötü durumun önüne geçilebilmektedir.

İç organlarımız sahip oldukları rahatsızlıkları zaman zaman kramplar, deride kızarıklıklar veya yağlanmalar ile kendini belli etmektedir. Ancak bu durum  biraz vakit alabilmektedir. Midemiz tüm iç organlarımızdan daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle midede meydana gelen bir rahatsızlığı diğer organlarımıza göre daha erken fark ederiz. Ağrı, ağızda eksi tat veya koku, acı su gibi belirtiler; midemizde bazı istemeyeceğimiz durumların meydana geldiğinin göstergesidir. Bu belirtiler midemizin sahip olduğu rahatsızlığı belli etme şeklidir.

Mide diğer iç organlara göre oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Vücudunuzdaki tüm duygusal durumlardan, tüm kimyasal durumlara kadar her şeyi hisseder. Sizin sahip olduğunuz stres veya vücudunuzun başka bir yerinde meydana gelen bir rahatsızlık midenizin rahatsızlanmasına oldukça kolay ortam hazırlamaktadır.

fft99_mf5681391

Mideniz bu kadar hassasken elbette çeşitli mideye özgü rahatsızlıkların ortaya çıkması durumu kaçınılmaz olmaktadır. Bunların başında ülser olarak tabir edilen yemek borusu ve mide üzerinde gözlemlenen iç yaralar gelmektedir. Ülser tükettiğiniz besinler sonucu midenizin oldukça fazla salgıladığı mide asidi ile çok çabuk ortaya çıkmaktadır. Mide asidi sindirim konusunda mideye oldukça fazla fayda sağlamaktadır. Ancak mide tarafından sindirimi zor, çok fazla porsiyonlar veya pH değeri normal seviyelerde olmayan besinlerin tüketimi oldukça zorlaşmaktadır. Bu durumda mideniz daha fazla mide asidi salgılayarak sindirimi gerçekleştirmek isterken kendi iç yapısına ve yemek borusuna zarar vermektedir. Yemek borusu mide asidinden en çok etkilenen yapılardandır. Bu nedenle ülser yaralarına sıklıkla yemek borusunda da rastlanmaktadır. Mide asidinden sırası ile boğaz, dişler ve dil de etkilenir. Çeşitli ağız içi yaralarına, kokuya ve ağzınızda acı su hissine sebep olur. Ancak en büyük yan etkisini belki de uzun yıllar boyunca atlatamayacağınız bir hastalık; ülser olarak gösterir.

Ülser hastaları ilk etapta ülser bilincine erişmelidir. Ülserin neden olduğuna dair bilgiler edinmeli ve böylece sahip oldukları rahatsızlığın esas nedenlerini öğrenmeliler. Sonrasında ise ülser teşhisi yapan uzman hekimle beraber hazırlanan beslenme programına uygun besinler tüketmeliler. Ülser oldukça hızlı bir şekilde büyüme ve yayılma gösterirken iyileşme süreci bir o kadar yavaştır. Bir iç yara olarak değerlendirebileceğiniz ülser derinizdeki herhangi bir yara gibi kolay iyileşmeyecektir. Bu nedenle herkesten çok sizin özeninize ihtiyacınız olacaktır.

1.Mideyi Asla Yalnız Bırakmayın

mide-ulseri-diyeti

Ülser hastası bir bireyin yapacağı en büyük hata hiç bir şey yemeden mideyi rahatlatmaya çalışmasıdır. Ülser hastalığı boyunca yediğiniz bir çok besin sizi rahatsız edecektir. Ancak bu durumun çözümü asla mideyi yalnız bırakarak hiçbir şey yememek değildir. Bu konuda doğru hazırlanmış bir ülser beslenme programı ile midenize dost besinler tüketerek bu büyük hatadan fazlası ile kaçınmış olursunuz.

2. Gerçek Bir Dost; Protein

Doğanın bir mucizesi olarak adlandırabileceğimiz proteinler burada da imdada yetişiyor. İnsanoğlunun bulunduğu her alanda ona fayda sağlamak adına birçok şekilde doğada bulunan proteinleri çeşitli yollarla fazlaca vücuda almak mümkündür. Vücudumuzun birçok yaşamsal fonksiyonu için gerekli proteinler mide içinde meydana gelen yaralar konusunda en büyük yardımcınız olacak. Ülser yaraları zamanla artmaya başlayarak çok fazla acı verecektir. Yediğiniz her besine mideniz bu sebeple tepki gösterecektir. Ancak protein içeren besinler bu konuda beslenme programınıza ilk sıradan giriş yapacak. Çünkü  sindirim konusunda midenize zorluk çıkartmadığı gibi aynı zamanda midenizin içindeki ülser yaralarının iyileşmesinde de oldukça yüksek oranda rol oynayacaktır. Ülser yaralarınız için doğal bir ilaç arıyorsanız bu kesinlikle yüksek protein içerikli besinler olmalıdır.

3. Şekere ve Tuza Burada Da Hayır!

headline

Şeker ve tuzu hayatınızdan hala çıkaramıyorsanız yakın zamanda ülsere merhaba diyebilirsiniz. Keza ülser hastalarının istatistiklerine bakıldığında yüksek oranda şeker ve tuz kullanımı sonrası mide ülseri yaralarına sahip olmaya başladıkları görülmüştür. Zaten ülser yaralarına sahip hastaların ise asla tüketmemesi gereken iki madde diyebiliriz. İyileşme sürecini oldukça olumsuz etkilerken ülser yaralarının bir numaralı yayılma sebebidir. Şeker ve tuz herkes için büyük zarar içermektedir.Hayatımızı her anlamda tehdit etmektedir. Ancak en çok midenizi yorarak hayatınız boyunca başınıza alacağınız büyük bir derde sebep olabilmektedir. Güzel görünmek veya kilo vermek adına değil sadece midenizin sağlığı için bu ikiliye kesin bir vedanın vakti!

4. Bol Posa İçeren Besinler

Ülser yaralarınız için düzenli ve doğru beslenme programı ile işe başlamalısınız. Bu beslenme programı yasaklar içermelidir. Diğer listeler gibi esnek olmamalıdır. Çünkü ülser yaraları nedeni ile midenizin kesinlikle kabul etmeyeceği besinler vardır. Mideniz bu besinlerle karşılaştığı anda size fazlası ile acı verecektir. Bu duruma yakalanmamak adına veya minimum düzeye çekmek adına beslenme programları önemli bir rol üstlenir.Ancak beslenme programlarının etkili olamadığı veya ülserin oldukça ilerlediği safhalarda imdada tıp dünyasının mucizeleri ilaçlar yetişmektedir. Uzman bir hekim tarafından kontrol edilmeniz sonrası tavsiye edilen ülser ilaçlarını kullanmaya başlarsınız. Ancak her hekimin bildiği ve size söyleyeceği gibi ülser ilaçlarının bir çoğu kabızlık etkisi yaratmaktadır. Bu durumun önüne geçmek adına hekiminiz size ilaç kullanım süreniz boyunca yüksek oranda posa içeren besinler tüketmenizi önermektedir. Bu kurala uyduğunuz taktirde gönül rahatlığı ile ilaçlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

5. Hazır Besinlere ve Alkole Veda

dunya-saglik-orgutu-islenmis-et-kansere-yol-aciy-1809444

Mideniz hassas ve ülser yaralarına meyilli ise vazgeçmeniz gerekenler listesinin başında gelen hazır gıda ve alkol vazgeçemediğiniz taktirde zamanla en büyük düşmanınız haline gelecektir. İşlenmiş etler sindirim bakımından midenizi zora sokacaktır. Bu nedenle mide fazla asit üretimi ile sindirimi gerçekleştirmek isteyecektir. Bu durumun sıklıkla meydana geldiği taktirde ise ülser kaçınılmaz olacaktır. Alkol yüksek ait oranı ile midenizin en büyük düşmanlarındandır. Bu nedenle en çok alkol ve türevlerinden vazgeçmelisiniz. Ayrıca asit içeriği yüksek diğer tüketim maddeleri de sizi hayli zora sokarak ülser riskini arttıracaktır veya zaten var olan ülser yaralarınızın yayılmasına sebep olacaktır.

Ülser Diyeti Örnek Listesi:

  • Sabahları az miktarda laktoz oranı düşük süt tüketmelisiniz. Laktozsuz süt normal süte göre midenizi yormayacaktır. Yanında yüksek protein oranı içeren yumurta tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca kibrit kutusu büyüklüğünde az yağlı peynir ve kabuksuz domates tüketebilirsiniz. Ancak salatalık tüketmemeye özen göstermelisiniz. Salatalık mideyi domatese oranla bir hayli yormaktadır. Sabahları tükettiğinizde midenizde gaz birikmesi problemi ile karşılaşmanız oldukça doğaldır.
  • Ara öğünlerinizde kepek içerikli yoğurt veya tahıllı şekersiz kurabiyeli süt ile tüketebilirsiniz.
  • Öğlen tahıllı bir dilim ekmek haşlanmış et veya tavuk ve sebze ile kapatabilirsiniz. Haşlama ürünler midenizi rahatlatacaktır. Yağ tüketimini minimuma indirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle ülser diyetinde haşlama besinler kurtarıcınız olacaktır.
  • Akşam öğününüzde baklagiller veya yoğurt içerikli çorba tüketmelisiniz. Un oranı yüksek çorbalardan mutlaka kaçının. Zeytinyağlı sebze tüketmeniz oldukça rahatlatıcı olacaktır. Yanında ızgara et veya köfte ile pirinç pilavı tüketebilirsiniz. Pilavın bitkisel yağ ile yapılmış olmasına özen göstermelisiniz.
  • Yatmadan önce çeşitli bitki çayları, süt veya salep tüketmeniz rahatlatıcı ve ertesi güne sorunsuz başlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca posa bakımından zengin ancak asit oranı düşük meyveler tüketmelisiniz.

Diyet boyunca hayvansal yağlardan, baharattan, özellikle tuz ve şekerden kaçınmalısınız. Kızartma, hamur işi gibi sağlık seviyenizi her anlamda oldukça aşağılara çeken besinlere artık hayatınızda yer vermemelisiniz. Mide asidini çeker diye bol bol ekmek tüketmemelisiniz. Un içeriği yüksek her besin midenizi fazlası ile rahatsız edecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir