Ana Sayfa / Sağlık / Uyku Apnesi ve Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku Apnesi ve Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku Apnesi ve Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir? Uyku sırasında nefessiz kalmaya uyku apnesi denir. Bunun pek çok nedeni olabilir. Hasta bu şikâyetlerle doktora gittiği zaman, doktorun ilk aklına gelecek olan küçük dilin büyüklüğü ve hastanın şişmanlığından dolayı bu tarz bir şikâyetinin olduğudur.

Uyku Apnesi ve Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

2 tip uyku apnesi vardır. Bunlar tıkayıcı ve merkezidir. Tıkayıcı tip uyku apnesinde solunumu mekanik bir şey engeller. Yumuşak damağın sarkık olması, küçük dilin uzun ya da kalın olması gibi fiziksel durumlar. Boyundaki yağ dokusunun da genişlemiş olması üst solunum yollarını daraltabilir.

Genellikle bunların tedavisinde yutak düzeyindeki dokuların gerilemesi ve hava yollarının açık tutulmasına yönelik cerrahi müdahaleler yapılır. Hasta kilolu ise zayıflaması önerilir. Bu hastalarda kilo karın ve boyun bölgesinde yoğunluk gösterir. Uyku apnesi metabolizmanın normal çalışmasını da engeller. Vücutta yağları yakan büyüme hormonudur. Büyüme hormonu uykuda salgılandığı için uyku apnesi olan bir hastada derin uykuya geçemediğinden dolayı salgılanamaz. Metabolizmanın yağ yakması da sağlanamaz. Merkezi uyku apnesinde ise beyin sapının olduğu bölgede hastalıklar rol oynar.

Uyku apnesinin teşhisi için mutlaka doktora gitmek gerekir. Doktor hastayı bir uyku merkezine yönlendirir ve uyku merkezinde hastanın vücudunun çeşitli yerlerine sensör bağlanarak izlemeye alınır. Sensör hastanın aktivitelerini kaydeder. Daha sonra uyku laboratuvarı bu kayıtları inceleyerek hastanın uyku boyunca ne kadar nefessiz kaldığı, kaç defa tekrarladığı, ne kadar süre nefessiz kaldığı araştırılır. Ne şekilde olursa olsun uyku apnesinde hava yollarını genişleten cerrahi ve lazer işlemleri uygulanır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code