Ana Sayfa / Sağlık / Yaşlılıkta Cinsel Sorunlar

Yaşlılıkta Cinsel Sorunlar

Yaşlılıkta Cinsel Problemler

Yaşlılıkta cinsel sorunların ortaya çıkması elbette doğal bir sürecin getirisi, daha doğru bir ifadeyle götürüsüdür. Çünkü insan bedeni belli bir noktadan sonra dinamikliğini giderek azaldığı için genel sağlık durumunu zayıflamak ile birlikte cinsel yaşam hareketliliği de eskisi gibi olmamaktadır.

Sizler için bu yazımızda ilerleyen yıllarda bizi ne gibi cinsel problemler bekliyor sorusuna yanıt arayacağız. Elbette değineceğimiz sorunlar herkeste kesinlikle görülecek, bu kaçınılmaz bir sondur şeklinde karamsar cümleler kurmayacağız. Çünkü bugün öyle çiftler vardır ki ilk günkü enerjilerini 80 yaşında da koruyabiliyorlar.

Cinsel Sorunlar Nelerdir?

Cinsel sorunların büyük bir çoğunluğu hatta hemen hemen hepsi psikolojik sebeplerden kaynaklıdır. Hassas ve bazı çevrelerce baskılanmaya çalışılan cinsellik kavramı bu sebepten dolayı çoğunlukla üstü kapalı kalan sorunların başında yer alıyor.

Cinsellik kavramı, Erkek olsun kadın olsun, genç olsun yetişkin olsun yaşlı olsun, hemen hemen her dönemde kendine özgü bir takım problemler içerebilmektedir. Özellikle ergenlik ve gençlik yıllarından kalma kötü deneyimler ve olumsuz yaşanmışlıklar başlı başına koca bir hayatın cinsel gidişatını şekillendiren dönemlerdir.

Her kültür ve toplumda farklı boyutlarda yaşanılabilen cinsellik, ülkemiz açısından düşünülecek olursa mahremiyetinin önemi dolayısı ile üstü kapalı kalan ve kapısı aralanmakta çekinilen bir konu durumundadır. Bastırılmış cinsellik sorunsalı ve cinsel yaşamda sahip olunamayan ben kavramı ile bu sorun büyük bir boşluk olarak kalmaya devam edecektir.

Ülkemizde eskiden var olan ve günümüzde de maalesef bazı kesimlerce kabul gören bir yaklaşım olarak bazı kültürlerde cinsel sorunların kaynağı kadın olarak görülmektedir. Yaşanılamayan gebeliğin tek sorumlusu kadın olarak görülmektedir. Fakat bu gerici düşünceler artık günümüzde etkisini kaybetmek ile birlikte daha da paylaşımcı ve ortak sorumluluk üzerine kurulu bir aile yapısı ortaya çıkmaktadır.

Cinsel isteksizlik durumu ise her iki cinsiyette de görülmekle birlikte ağırlıklı olarak kadınlarda daha baskın durumdadır. Erkek partner genellikle ve çoğu zaman cinsel açıdan istekli olurken kadının isteksizlik durumu cinsel sorunlara sebep olabilmektedir. Bu sorunlar da uyuşmazlık gibi sonuçlara kadar götürebilmektedir. Burada önemli olan erkek partnerin kadın partnerini anlaması ve onun yanında olduğu hissettirerek destek olmasıdır. Bu hareket zaten kadının mevcut psikoloji üzerinde olumlu ve korumacı bir etki uyandıracağından isteklilik durumu da oluşabilmektedir.

Ereksiyon problemi ise erkeklerin yaşadığı önemli ve ciddi bir cinsel sorundur. Fizyolojik bir bozukluk veya hastalık durumu yok ise ereksiyon problemlerinin büyük bir kısmı yine tamamen psikolojiktir. Erekte olamayan veya cinsel birleşim sırasında erekte durumunu kaybeden bir penis başta erkek olmak üzere çiftler için istenmeyen ve strese sokan bir durumdur.

Yaşlılıkta Ortaya Çıkan Cinsel Sorunlar

Doğum-Yaşam-Ölüm, bu 3 evre insanoğlunun ve yaşayan her canlının başından geçen bir süreçtir. Bu süreçte doğumdan sonra gelen bebeklik ve çocukluk evresi fiziksel ve ruhsal gelişimimiz için en önemli evredir. Bu evrede insanın karakteri oturur, organ ve doku bütünlüğü tamamlanır ve özellikle bedensel olarak büyük değişimler gerçekleşir. Gençlik ve yetişkinlik evresi ise insanoğlunun en verimli yılları olmakla birlikte konumuzla ilgili konuşacak olursak cinsel açıdan da en verimli dönemidir. Bu dönemde özellikle cinsellik tam anlamı ile yaşanır ve uzun seneler devam eder.

Yaşlılık evresinde süreç, gençlikteki kadar dinamik olmasa da ilerler. Çoğu kişi cinselliğin yaşlılıkta bittiğini düşünür. Aslında biten cinsellik değildir. İnsan hayatında cinsellik hiçbir zaman bitmez, sadece haz noktaları yer değiştirir. İlerleyen yıllarda insanlar cinsel birleşimden alacakları zevki karşılıklı güven duygusu, samimiyet, sevgi ve dokunuşlar ile tamamlamaktadır. Tabi bu durum her yaşlı için geçerli değildir, sonuçta bu tamamen algı meselesidir.

Ama özellikle yaşlılık döneminde olabilecek genel olumsuzluklara değinecek olursak, erkekler için özellikle ereksiyon problemi, kadınlar için ise vajina kuruluğu buna örnek verilebilir. Bu iki durum yaşlılık evresinde en çok karşılaşılan genel cinsel sorunlardan birkaçıdır. Tam erekte olamayan bir penis ile istenilen ve arzulanan cinsel birleşim gerçekleşemeyebilir. Vajina kuruluğu olan bir kadın oluşabilecek tahrişten dolayı zevkten ziyade acı çekebilir. İşte bu iki sorun çözüme kavuşturulduğu takdirde yaşlılık evresi için önemli bir cinsel sorunda ortadan kalkmış olacaktır.

Erkeklerde Cinsel Verimliliğin Azalması

Ataerkil bir toplum olmamız erkek bireylere büyük sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluk ise çevresine karşı güçlü ve mükemmel görünmeyi gerektirdiği için yaygın bir eylem olarak erkek toplumu cinsel sorunlarını dile getirmekten veya her hangi bir cinsel sorunu olduğunu kabul etmekten çekinir.

Kendini aşmış ve cinsel konularda olması gerektiği gibi yani rahatça sohbet edebilen erkekler ise en ufak sorununda tıbbi yardıma başvurabildikleri gibi bu sorunlarını da yakın çevresi ile rahatça paylaşabilmektedir. Özellikle eşler arasında samimi olunması gereken bu konu aile planlaması ve aile içi huzur için olmazsa olmaz bir paylaşımdır.

Cinsel sorunların büyük çoğunluğunun psikolojik olduğunu yineleyerek ereksiyon problemi gibi durumların aslında çözülebilecek bir konu olduğunu hatırlatmak isteriz. Önemli olan uzman bir doktor tarafından destek almaktır.

Erkeklerde görülen bazı cinsel problemler şunlardır;

  • Erken boşalma veya boşalmayı kontrol edememe sorunu,
  • Sertleşmeye bağlı ereksiyon problemleri,
  • Cinsel isteksizlik hali,
  • Orgazm olamama durumu.

Kadınlarda Cinsel Verimlilik Kaç Yaşında Biter?

Kadınlar erkeklere oranla cinsel anlamda bir adım geride duran bireylerdir. Çünkü kadınlar ilişki boyutunda sevgi ve sadakat gibi duygusal kavramlara ağırlık verir. Bu da cinselliği arka plana atmasa da ikinci plana iter. Erkekler ise cinsellik ile duygusallığı aynı anda yürütebildiği için cinsel yaşamda kadınlara nazaran daha istekli ve dinamiktir.

Kadınlar için cinsel yaşam sorunları genelde 50’li yaşlardan sonra başlar ve menopoz süreci ile durağan bir döneme girer. Daha da ilerleyen yaşlarda ise vajina kuruluğuna bağlı olarak haz alamama veya erojen bölgeleri hissedememeye başlar. Mutsuz kadının ruh hali ise baş ağrısı ile gelen genel bir depresyon havası yaydığından cinsel anlamda tetikleyici görevi erkek partnere bırakır.

Kadınlarda en sık görülen cinsel problemler ise şunlardır;

  • Vajinismus (ilişkiye girememe, ilişkiden çekinme korkma),
  • Cinsel isteksizlik hali,
  • Orgazm olamama durumu,
  • Cinsel tiksinti hali.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir