Ana Sayfa / Diyet / Yürüyüş Bandı Kullanım Rehberi

Yürüyüş Bandı Kullanım Rehberi

Yürüyüş Bandı Kullanım Rehberi! Yürüyüş, kalori yakma açısından en mükemmel sporlardan biri. Ancak yürüyüşün bir rutine dönüşmesi can sıkıcı olabilir ve sizi egzersizden soğutabilir. Banyoyu temizlemek, ya da kaşlarınızı almak bile çoğu zaman yürüyüş bandı üzerinde ter atmaktan daha iyi bir seçenek gibi görünür. Oysa bu yaklaşımınızı değiştirmek ve olumsuz düşünceleri kafanızdan uzaklaştırmak, çok daha farklı ve iyi sonuçlar doğuracaktır.

Yürüyüş Bandı Kullanım Rehberi

İşte yürüme bandınızla daha iyi anlaşmanız için birkaç öneri

Önce ortamı hazırlayın

Işıklar, televizyon, müzik ve aksiyon! Eğer evde yürüyüş bandınız varsa, onu davetkâr bir yere yerleştirin. TV, CD, DVD, VCD ya da radyonun yanı gibi. Böylece sizi canlandıracak bir egzersiz için, kendinize uygun ortamı sağlamış olursunuz.

Eğer tercihiniz spor salonundan yanaysa…

Salonların sunduğu eğlenceli ortamdan olabildiğince yararlanmaya bakın. Artık çoğu spor salonu televizyon ve müzik yayınıyla daha eğlenceli bir ortam sağlıyor müşterilerine. Ama eğer sizin salonunuz, yeni trendleri biraz geriden takip ediyorsa, sorun değil. O zaman da kendi walkman’inizi getirebilir, istediğiniz müziği dinleyebilirsiniz. Yürüyüş bandında zamanın nasıl geçtiğini anlamamanızı sağlayacak her şey, bu yolda mubahtır!

Kendi ritminizi keşfedin

Bazen, yürüyüş bandından geçen zamanı dış seslere değil de, içinizden gelen sese göre ayarlamak çok daha tazeleyici bir deneyim olabilir. Böylece kendi iç ritminizi dinleyip geliştirebilirsiniz. Tüm kulaklıkları çıkartın, televizyonu ve müziği kapatın. Yürüyüş bandından, konsol üzerindeki göstergeleri örtün ve kendinize kulak verin. Nefes alış-verişinizi dinleyin, adım attığınız zaman çıkan sese kulak kabartın, kollarınızı salladığınızda, terinizi sildiğinizde çıkan tüm sesleri dinleyin. Aldığınız her nefesi adımlarınızla eşleştirin. İki kere nefes alın, iki kere verin… Zihninizi sadece bu işe yoğunlaştırın ve sıkıntıyı atın içinizden. Rahatlayın, şu an angarya bir işle değil, sevdiğiniz bir şeyle uğraşıyorsunuz.

Bir liste hazırlayın

Açık havada yürümediğiniz için, dikkatinizi dağıtacak trafik ya da insan faktörlerinin olmaması, form tutmaya odaklanmanız için bulunmaz fırsatlar sunar. Kafanızda, yaptığınız egzersizin vücudunuzu nasıl çalıştırtacağına dair bir liste hazırlayın. Tepeden başlayın: Dik duracaksınız, ritmik bir şekilde nefes alacaksınız, omuzlarınızı rahat bırakın, kollarınız gevşek ama dirseklerden 90 derecelik bir açıyla kırık olacak ama kendinizi kasmadan. Ellerinizi rahat bırakın, yürüyorken adımlarınızı kalçadan atın ve hareketi kalçanızda hissedin. Bacaklarınız, bir makasın keskin kısımları gibi olmalı. Adım alın, topuk-parmaklar, topuk-parmaklar…

Eğlence ve oyunlar

Yürüyüşünüz sırasında sizi meşgul edecek zihin oyunlarını deneyebilirsiniz. Mesela Fartlek çalışmasına ne dersiniz? Fartlek, İsveç dilinde hızlı oyun anlamına gelen bir kelime. Kendinize şöyle diyorsunuz: Bundan sonraki ilk 3 dakika boyunca saatte 9.5 km hızla koşacağım. Bunu izleyen 3 dakika boyunca ise normal bir tempoda yürüyeceğim. Daha sonraki 2 dakika boyunca da saatte 10 km hızla koşup, ardından gene 3 dakika yürüyeceğim. Ve çalışmanız tamamlanana kadar bu şekilde devam edersiniz.

Başka oyunlar…

Eğer Fartlek metodu sizin için fazla bağımsızsa, o zaman da piramit yöntemini deneyebilirsiniz. Çalışmanızın yarısına gelinceye kadar, diyelim ki bu süre 15 dakika olsun, her dakikada bir hızınızı saatte 0.16 km kadar artırın. Daha sonra, çalışmanızın kalan 15 dakikasında, hızınızı dakika başına saatte 0.16 km kadar düşürün. Bu gerçekten son derece iyi bir egzersizdir ve büyük ihtimalle de, sürekli uyguladığınız ve artık tekdüzeleşmiş olan programınızdan çok daha fazla kalori yaktırır.

Programınıza ekleyin

Perşembe günkü toplantınızı kaçırmayı, ya da Cuma akşamki toplantıya katılmamayı aklınızın ucundan bile geçirmezsiniz. Ama ya egzersiz? Egzersiz nedense hep ikinci plana atılır, her zaman ertelenebilir ve atlanabilir. Egzersiz için haftalık programını da bir yer ayırın ve buna sadık kalın.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

Kilo Aldıran Besinler

Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için uygun besinler yemek ve öğünleri arttırmak gerek. Biz istesek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code